reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Złoto zaliczane jest do grupy najbardziej prominentnych aktywów. Eksperci podkreślają, że pozwala gromadzić i pomnażać posiadane środki, jak również umożliwia transfer bogactwa. Dlaczego jednak George Soros, Warren Buffett i Bill Gates zainwestowali w inny metal szlachetny, jakim jest srebro?

Prawdopodobieństwo spadków cen złota jest niskie, gdyż istnieje wiele czynników, determinujących popyt na ten kruszec i nie przestaną one działać w krótkiej, a nawet średniej perspektywie czasowej. Duża presja popytowa będzie więc stymulować wzrost notowań złota. A to oznacza, że dla zmiany wskaźnika Gold/Silver Ratio w kierunku wartości historycznych srebro winno drożeć szybciej niż złoto. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy srebro podrożało o 60 proc. a złoto – o 30 proc. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ta tendencja będzie utrzymywać się również w tym roku. Przemawia za tym popyt na srebro, płynący z różnych źródeł, gdzie przemysł odgrywa dominującą rolę. Uzasadnione są oczekiwania na dynamiczny rozwój wielu gospodarek w tym roku, zatem popyt na srebro będzie duży.

Ponadto dynamicznie rośnie zainteresowanie srebrem wśród inwestorów indywidualnych. Również fundusze lokują w ten metal ogromne kapitały. I tak inwestorzy największego z nich, iShares Silver Trust, notowanego na giełdzie w Nowym Jorku, posiadają w skarbcu tego funduszu łącznie 10,7 tys. ton srebra o wartości bliskiej 12 mld dolarów. Inwestowanie w srebro w postaci fizycznej jest łatwiej dostępne dla drobnych inwestorów, w porównaniu z lokowaniem kapitału w złoto, bowiem próg wejścia jest znacznie niższy, np. srebrną monetę o masie 1 uncji (31,1 g) można kupić już za 160 zł.

Dziś wzrostom cen metali szlachetnych sprzyja też napięta sytuacja polityczna w Afryce Północnej. Ponadto niepokoje społeczne ujawniają się w Iranie. Istnieje więc sporo analogii do sytuacji sprzed 31 lat, kiedy ceny złota i srebra osiągnęły ekstremalne poziomy. Drożejąca ropa naftowa stanowi bodziec dla wzrostu inflacji, ta z kolei powoduje wzrost zainteresowania aktywami, uważanymi za bezpieczne lokaty bogactwa, a do nich należą złoto i srebro.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawdopodobieństwo spadków cen złota jest niewielkie.
Prawdopodobieństwo spadków cen złota jest niewielkie.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama