| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

Do końca kwietnia br. potrwa sprzedaż obligacji trzyletnich, które jako jedyne notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek Catalyst). Od innych rodzajów obligacji odróżnia je również okres rozliczeniowy – odsetki wypłacane są co sześć miesięcy. Oprocentowanie obligacji trzyletnich jest zmienne i w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 4,07 proc. Nominał każdej z trzylatek to 100 zł, a termin ich wykupu przypada na luty 2014 roku.

Obligacje czteroletnie charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk ponad nią gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Rozliczanie odsetek następuje w czterech rocznych okresach odsetkowych. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,50 proc. Ich wykup nastąpi w marcu 2015 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tutaj istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu na obligacje nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej obligacji czteroletniej opiewa wówczas na kwotę 99,90 zł. Aktualny poziom oprocentowania czteroletnich obligacji detalicznych w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5 proc.

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są, „dziesięciolatki”. Ich oprocentowanie jest zmienne i obecnie, w pierwszym roku odsetkowym, wynosi 5,75 proc. „Dziesięciolatki”, gwarantują realny zysk niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji, która wynosi 3 pkt. proc. Podobnie jak w przypadku „dwulatek” i „czterolatek”, wszyscy posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu. Trzeba się wówczas liczyć z pomniejszeniem należnych odsetek o 2 zł (w przypadku DOS i COI jest to 1 zł) z każdej obligacji, przedstawionej do wcześniejszego wykupu. Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów, dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniejszą formą inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa, a ich aktualne oprocentowanie w pierwszym roku odsetkowym wynosi 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK