REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

REKLAMA

REKLAMA

Na nasz rodzimy rynek obligacji oddziałują czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi. Nie w pełni jeszcze ukształtowany – dobrze rokuje na przyszłość. Dla nas oznacza to coraz więcej możliwości na pomnożenie swojego kapitału.

Kryzys finansowy a obligacje

REKLAMA

REKLAMA

Ubocznym skutkiem globalnego kryzysu finansowego są dwa zjawiska, których oddziaływanie może znacznie zdynamizować rozwój rynku obligacji. Z jednej strony banki zdecydowanie zaostrzyły politykę kredytową. Firmy, potrzebujące pieniędzy, zaczęły szukać możliwości emitowania obligacji. Również wskutek kryzysu odczuwają znacznie silniejszą potrzebę zapożyczania się. Już dawno samorządy przetarły ścieżkę finansowania wydatków, szukając pieniędzy w kieszeniach inwestorów. Obok dominującego do niedawna segmentu skarbowych papierów dłużnych, pojawił się rosnący rynek obligacji komunalnych, emitowanych przez miasta i gminy oraz coraz liczniej reprezentowany segment papierów korporacyjnych.

Z drugiej strony większe zainteresowanie obligacjami przejawiają różne grupy inwestorów. W czasie nie tak dawnej, kilkuletniej hossy giełdowej, papiery dłużne mało komu wydawały się atrakcyjne. Ten punkt widzenia uległ jednak radykalnej zmianie, gdy okazało się, jak bardzo kosztowne mogą być inwestycje w akcje i jak wielkie ryzyko im towarzyszy. Widać to dobrze, jeśli spojrzeć na zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Po szczególnej niechęci do nich w okresie największego nasilenia kryzysu oraz jeszcze wiele miesięcy później, jako pierwsze wzrost zainteresowania ze strony klientów zanotowały najbardziej bezpieczne fundusze – rynku pieniężnego i papierów dłużnych. Także inwestorzy instytucjonalni zaczęli patrzeć na obligacje firm coraz bardziej łaskawym okiem. Z ich posiadaniem wiąże się pewne ryzyko, jednak znacznie mniejsze, niż w przypadku innych instrumentów finansowych.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, spełnione są podstawowe warunki do tego, żeby rynek papierów dłużnych zaczął rozwijać się bardziej dynamicznie. Do tego nieco ponad rok temu doszedł jeszcze jeden, ważny element. Utworzono Giełdę Papierów Wartościowych rynku Catalyst, na której koncentruje się obrót obligacjami.

Dowiedz się także: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj obligacji a ich dochodowość

REKLAMA

Aby rynek obligacji zaczął mocniej tętnić życiem, potrzebny jest najważniejszy czynnik, czyli możliwości osiągania satysfakcjonującego zarobku. Jego wysokość, podobnie jak na każdym innym rynku, jest ściśle związana z poziomem ryzyka, właściwym dla każdego papieru i jego emitenta. W tym zakresie wybór staje się powoli coraz większy. Oprócz najbardziej bezpiecznych i najmniej zyskownych obligacji skarbowych, które do niedawna były jedynym elementem obligacyjnego krajobrazu, już jakiś czas temu doszły obligacje komunalne, emitowane przez miasta i gminy. Są one porównywalne z obligacjami skarbowymi zarówno pod względem ryzyka, jak i oprocentowania.

Najwyższe odsetki dają obecnie dziesięcioletnie obligacje o stałej stopie (DS1015). Wynoszą one 6,25 proc. O pół punktu procentowego niższy kupon odsetkowy mają papiery pięcioletnie (PS0414) i dwudziestoletnie (WS0419). Dostępne powszechnie dla indywidualnych nabywców obligacje dziesięcioletnie, tak zwane emerytalne (EDO1018), dają dochód odsetkowy w wysokości 5,25 proc. To od 0,75 do nawet 1,25 punktu procentowego mniej, niż można uzyskać z najwyżej oprocentowanych rocznych lokat bankowych. Przewaga obligacji nad lokatami polega jednak na tym, że w niemal każdym momencie można je sprzedać, bez utraty należnych odsetek. 

Nieco wyższe odsetki oferują dłużne papiery komunalne. Wyemitowane w ubiegłym roku przez Warszawę dziesięcioletnie obligacje (WAW1019) mają oprocentowanie sięgające 6,7 proc. Spośród obligacji o zmiennym oprocentowaniu, ustalanym w oparciu o trzy- lub sześciomiesięczną stawkę WIBOR, powiększoną o pewną stałą marżę, najwyżej oprocentowane są obligacje Połczyna (sześciomiesięczna stawka WIBOR, powiększona o 3 pkt proc.) i Kórnika (sześciomiesięczny WIBOR, powiększony o 2,25 punktu).


Źródło: Open Finance

Obligacje o większym ryzyku

Amatorzy większych zysków, ale i wyższego ryzyka, mogą pokusić się o inwestowanie w obligacje, emitowane przez firmy – obligacje przedsiębiorstw. Największe przychody z odsetek oferują obligacje spółki deweloperskiej Green House Development. Wynoszą one 17 proc. w skali roku. Działający w branży motoryzacyjnej Orzeł wyemitował wiosną tego roku obligacje o oprocentowaniu sięgającym 15 proc. Wśród papierów korporacyjnych, notowanych na Catalyst, zdecydowana większość ma kupon odsetkowy powyżej 10 proc. W przypadku obligacji o zmiennym oprocentowaniu, opartym na stawkach rynku międzybankowego, najbardziej korzystne dla inwestorów marże plasują się w przedziale od 6,5 do 8,2 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

W przypadku większości papierów dłużnych, szczególnie nieskarbowych, wciąż problem stanowi mocno ograniczona możliwość korzystania z nich przez inwestorów indywidualnych. Papiery te rzadko są dla nich dostępne bezpośrednio, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Osoby, dysponujące większymi zasobnymi kapitału, mają możliwość inwestowania w papiery dłużne poprzez usługi, świadczone w ramach private bankingu lub indywidualnego zarządzania portfelem na zlecenie.

Znacznie bardziej powszechne i popularne jest korzystanie z funduszy, specjalizujących się w rynku obligacji. Tu wybór jest spory, a wyniki osiągane przez liderów – inwestorów, unikających ryzyka, można uznać za satysfakcjonujące. W przypadku pięciu najlepszych funduszy, inwestujących wyłącznie w polskie papiery dłużne, stopy zwrotu za ostatnich dwanaście miesięcy wynoszą od prawie 9 do ponad 12 proc.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA