| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Inwestycje alternatywne: co mamy do wyboru

Inwestycje alternatywne: co mamy do wyboru

Rynek inwestycji alternatywnych jest polem do popisu dla najbardziej wytrawnych rynkowych graczy, których standardowe inwestycje, takie jak akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne, zaczynają już nudzić mimo zysków. Po jakie przedmioty mogą więc sięgać ci, dla których inwestowanie jest nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, ale też życiową pasją?

- Pióra wieczne cechuje niska płynność, z tego względu trudno je wycenić. Jeśli jednak zdecydujemy się na inwestycję w tym obszarze najlepiej sięgnąć po kolekcje. Ich poszczególne części mają zdecydowanie większą wartość niż pojedyncze egzemplarze – wyjaśnia Maciej Kossowski z Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Coraz popularniejsze w ostatnim czasie jest też inwestowanie w wino. Na całym świecie powstawać zaczęły instytucje świadczące usługi doradcze w zakresie nabywania pojedynczych butelek oraz całych winnic. Obecnie zauważalny jest także trend inwestowania w mocniejsze trunki, takie jak whisky.

- Inwestycja w wino może przynieść wysoką stopę zwrotu. W firmach świadczących usługi wine banking prowadzone są często zapisy na nowe roczniki. Tak zwane en primeur, leżakujące w beczkach jest średnio o 30% tańsze niż wino butelkowane. W ciągu roku wartość tego wina może wzrosnąć o 120- 150% - wyjaśnia Maciej Kossowski.

Whisky to także doskonała lokata kapitału. Aby myśleć o inwestycji w ten rodzaj trunku należy dysponować ok. 20 tys. zł. Gwarantowany zysk jest jednak nieco niższy, niż w przypadku wina i waha się między 15 a 30% w ciągu roku.

Rynkiem od lat obleganym przez inwestorów - koneserów jest natomiast rynek sztuki. Aby myśleć o inwestowaniu w ten obszar należy dysponować aktywami o wartości 3 tys. zł rocznie. Łączna wartość naszej kolekcji nie powinna jednak stanowić więcej niż 10 - 15 % portfela inwestycyjnego. Największym powodzeniem wśród inwestorów cieszy się malarstwo, zwłaszcza artystów okresu Młodej Polski.

- Wielu malarzy tego okresu nie śniło nawet za życia, iż ich dzieła będą po latach tyle warte. Niejednokrotnie kupowane przez naszych przodków za niewielkie kwoty dziś stanowią cenne pamiątki rodzinne i to cenne w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ich wartość przekracza niekiedy 1 000 000 zł – informuje Maciej Kossowski (Wealth Solutions i ZFDF)

Wielu kolekcjonerów rozgląda się więc za pracami współczesnych twórców, licząc na wysoką stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału w przeciągu kilkunastu bądź też kilkudziesięciu lat. Oprócz obrazów, inwestorzy sięgają także po rzeźby, fotografie, a także meble w stylu art deco.

Polecamy: Strategie inwestycyjne

Można ją odbyć samochodem lub luksusowym jachtem. Oba środki transportu stanowią bowiem doskonałą lokatę kapitału. Zabytkowe auta cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród maniaków motoryzacji. Także inwestorzy dostrzegli w nich potencjał inwestycyjny. Interesują ich zwłaszcza najdroższe marki: Aston Martin, Bentley, Jaguar, Bugatti, Maybach czy Rolls-Royce. Wartość wybranych modeli potrafi w ciągu sześciu lat wzrosnąć niemalże trzykrotnie i zagwarantować prawie 200 % zysk.

O ile zabytkowe auta są w Polsce coraz bardziej popularne, o tyle luksusowe jachty wciąż czekają na swój inwestycyjny czas. W wielu miastach powstają obecnie przystanie jachtowe, co świadczy o rosnącej liczbie tych wyjątkowych łodzi. Z powstającej w Gdańsku Stoczni dla jachtów w 2011 r. powinny wypłynąć pierwsze smakowite inwestycyjne kąski.

Wybór odpowiedniej lokaty dla naszych oszczędności ogranicza obecnie wyłącznie nasza wyobraźnia. Posiadając odpowiednie środki możemy wybierać spośród wielu, nietuzinkowych propozycji inwestycyjnych. Jeśli wciąż wahamy się gdzie ulokować nasze pieniądze, warto zasięgnąć rady doradcy finansowego.

Związek Firm Doradztwa Finansowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »