| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Wskazówki dla tych, którzy chcą zainwestować w złoto

Wskazówki dla tych, którzy chcą zainwestować w złoto

Inwestorzy, który dopiero chcą zainwestować w złoto powinni wiedzieć o sposobach, miejscach zakupu i ryzyku, które wiąże się z takim przedsięwzięciem. Każdy kto chce działać w tym segmencie powinien także zwrócić uwagę na prognozy analityków.

Następnie zacznie ona spadać, a wizja zysków odejdzie w dal. Zarobią wówczas głównie doświadczeni inwestorzy, którzy dzięki stałemu śledzeniu sytuacji na rynku złota, dostrzegli jego potencjał kilka lat wcześniej i wtedy też w nie zainwestowali. Jeśli natomiast dostrzegą sygnały obniżki cen – zaczną realizować zyski. Ważne jest zatem, by trafić z inwestycją w odpowiedni moment, co bez wątpienia wymaga znajomości sytuacji na rynku złota i jej stałego monitorowania.

Po drugie zmiany cen kruszcu porównywane procentowo do okresów minionych – nie są miarodajne, jeśli nie uwzględnimy w nich zmian poziomu kursu dolara. Nie zapominajmy bowiem, że cena złota wyrażana jest właśnie w amerykańskiej walucie. Poniższy przykład ilustruje wpływ kursu USD na realny wzrost cen metalu.

Cena jednej uncji złota 28 lutego 2007 roku wynosiła 677,00 USD
Cena jednej uncji złota 29 lutego 2008 roku wynosiła 969,00 USD

Wartość jednej uncji złota wzrosła zatem o 43,2 proc., ale…

Kurs dolara 02 marca 2007 roku wynosił 2,96 zł
Kurs dolara 29 lutego 2008 roku wynosił 2,31 zł

Wartość dolara spadła zatem o 21,9 proc. Po odjęciu od siebie dwóch otrzymanych wartości (43,2 proc. - 21,9 proc.) widać wyraźnie, że realny zysk na złocie po uwzględnieniu spadku wartości dolara, wyniósł 21,3 proc., a nie 43,2 proc. 

Polecamy: Jak bezpiecznie inwestować za granicą

Daje to aż 50 proc. różnicy wobec tego, co wynika z samego wzrostu cen. Jeśli zatem nie weźmiemy pod uwagę kursu dolara i będziemy opierać się jedynie na nominalnych wartościach i eksponowanych wzrostach cen złota, możemy się rozczarować osiągniętymi zyskami, które niewątpliwie będą niższe, niż te spodziewane.

Gdy ostatecznie zdecydujemy się na inwestycję w złoto, ocenimy nasze możliwości finansowe i określimy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel. Wybierzemy odpowiadającą nam formę inwestycji.

- Złoto w postaci „fizycznej”, czyli sztabek i monet, możemy kupić w oddziałach NBP, w sklepach internetowych, na internetowych aukcjach (np. na Allegro.pl), w kantorach i lombardach czy u jubilerów zajmujących się jego skupem i sprzedażą. Jeśli chodzi o zakup złota w postaci papierowego dokumentu, który potwierdza nabycie kruszcu, do wyboru mamy banki, TFI (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych) - zarówno polskie jak i zagraniczne, Giełdę Papierów Wartościowych oraz biura maklerskie, specjalizujące się w transakcjach walutowych – podpowiada Maciej Bitner, analityk Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

1. Zapoznajmy się – choć odrobinę – z rynkiem złota, sytuacją na nim oraz samym złotem
2. Określmy, ile środków możemy przeznaczyć na inwestycję
3. Wybierzmy odpowiadającą nam formę inwestycji
4. Przeanalizujmy realne wzrosty ceny złota, by nasza inwestycja przyniosła nam oczekiwane zyski
5. Gdy nie czujemy się na siłach – odwiedźmy specjalistów, którzy pomogą nam zainwestować
6. Pamiętajmy, że zaleca się powszechnie, by złoto stanowiło kilkanaście procent portfela inwestycyjnego
7. Nie sugerujmy się ślepo modą i trendami. Bądźmy świadomi turbulentności rynku oraz otoczenia. Nic bowiem nie jest pewne!

Opracowanie: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »