REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

Szymon Janiak
Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce ekosystem sektora venture capital wciąż się kształtuje i nabiera solidnego doświadczenia. Obecnie w naszym kraju aktywność inwestycyjną deklaruje ponad 130 funduszy.

Venture Capital na rynku

Fundusze inwestycyjne obecne na rynku w Polsce konkurują nie tylko między sobą, ale także z firmami vc z pozostałej części Europy, które bardzo dobrze się u nas pozycjonują. Mimo to, nasz rynek wcale nie jest przesycony inwestycjami. Zarówno w Warszawie, jak i Wrocławiu – ale także innych ośrodkach technologicznych w naszym kraju – jest wciąż wiele młodych firm i pomysłów wartych uwagi inwestorów.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Martech z wysokim potencjałem inwestycyjnym

Gdybym miał wskazać jedną branżę w Polsce, której potencjał inwestycyjny jest wysoki, byłby to z pewnością martech. W ostatnim czasie obserwujemy szybko rosnący popyt na produkty i usługi z tego obszaru, jest to szczególnie widoczne w trwającym okresie pandemii. Projekty te efektywnie rozwijają biznesy, umożliwiając cyfrową transformację, wspierają także kluczowe procesy budowy marki w świecie online.

Mimo, że pandemia okazała się testem dla wielu startupów, to polskiej branży vc nie zaszkodziła. Dla naszego funduszu okazała się korzystna z perspektywy podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Od początku lockdownu nie zwalnialiśmy tempa poszukiwań kolejnych spółek do naszego portfolio. Strategia ta przyniosła nam w ostatnim czasie szereg interesujących inwestycji. Z pewnością jednak, COVID-19 sprawił, że inwestorzy w Polsce zwiększyli nieco swoją awersję do ryzyka. Dotyczy to szczególnie branż, które wciąż zmagają się z problemami związanymi z pandemią. Zauważalne są także obniżone wyceny startupów na poziomie seed i wczesnym, a w samych analizach zwraca się większą uwagę na odporność biznesów w obliczu kolejnych, potencjalnych zmian w globalnej gospodarce.

Przewiduję, że w najbliższym czasie sytuacja rynkowa wymusi niejako zmiany we współpracy na linii fundusz – startup. Chodzi tutaj o regularne wsparcie i odpowiedzialną pomoc, których – podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej – firmy będą oczekiwać w jeszcze większym zakresie, natomiast inwestorzy zaczną o te procesy świadomie dbać. Niestety, w polskiej branży vc nie jest to jeszcze powszechna praktyka, choć w naszym przypadku dobrze się sprawdza. Podjęliśmy szereg działań, by zabezpieczyć płynność finansową naszych spółek portfelowych w okresie pandemii. Nieustannie też wspieramy je w różnych zakresach, dbając, by wykorzystywały zmiany rynkowe do ciągłego wzrostu. Partnerstwo na takich zasadach to przepis na bilateralne korzyści.

Szymon Janiak, dyrektor zarządzający Czysta3.vc 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA