| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?

Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?

Rolnicy, którzy ponieśli straty z tytułu klęsk żywiołowych mogą otrzymać pomoc z Unii Europejskiej. Przekonali się o tym w zeszłym roku rolnicy, których gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź lub osunięcia ziemi. W tym roku z takiej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy utracili swoje uprawy ze względu na przymrozki, suszę, powódź, huragan, grad. Wnioski o taką pomoc będą przyjmowane przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 lipca 2011 roku.

Pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli wysokość szkód oszacowanych przez powołaną komisję wyniesie:

 w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok,
w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym
oraz

 w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. złotych.

Te dwa, powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie.

Pomoc będzie przyznawana i wypłacana: do wysokości nieprzekraczającej 130% wartości szkód spowodowanych w gospodarstwie w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, oszacowanych przez komisję, lecz nie większej niż wysokość 144% wartości tych szkód pomniejszonej o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia budynków, budowli, maszyn lub urządzeń służących do produkcji rolnej, sadów lub plantacji wieloletnich, lub stad podstawowych zwierząt gospodarskich, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, suszy, powodzi, deszczu nawalnego, huraganu, gradu, obsunięcia się ziemi, lawiny, uderzeń pioruna - od ryzyka wystąpienia takich okoliczności.

Pomoc będzie przyznawana tylko do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wyniesie maksymalnie 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo.

Wniosek o przyznanie pomocy należy pobrać ze strony internetowej ARiMR i wypełnić zgodnie z zamieszczoną tam Instrukcją. Należy zadbać, aby wniosek był kompletny i zawierał wszystkie załączniki. Niewypełnienie lub niezałączenie do wniosku określonych pozycji lub załączników będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek taki można złożyc osobiście albo przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora publicznego.

Adresy Oddziałów Regionalnych ARiMR znajdują się na stronie internetowej: http://www.arimr.gov.pl/ , w zakładce: „O ARiMR”.

Wniosek należy złożyć w terminie od 18 lipca 2011 r. do dnia 29 sierpnia 2011 r. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

W ramach jednego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie wsparcia dla danego gospodarstwa.

Polecamy: Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »