| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Duże dotacje dla podlaskich przedsiębiorców!

Rozpoczyna się wyścig po unijne dotacje w województwie podlaskim. Najbardziej innowacyjne pomysły nagradzane są unijną dotacją nawet w wysokości do 6 mln PLN. Wszystko co trzeba zrobić to posiadać nietuzinkowy pomysł na rozwój przedsiębiorstwa oraz złożyć w wymaganym terminie wniosek o przyznanie wsparcia. Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości dotyczące aplikowania o unijne fundusze, ten artykuł pozwoli Ci je rozwiać!

Nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych oraz nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Dofinansowanie w ramach działania 1.4 mogą otrzymać projekty polegające na:
- realizacji zasadniczych zmian produkcji, procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację.
- nabyciu oraz wytworzeniu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia, unowocześnienia i rozwoju działalności gospodarczej.
- inwestycjach w aktywa niematerialne i prawne związanych z transferem technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej i technologicznej.

Wysokość dofinansowania unijnego, o które mogą wnioskować beneficjenci konkursu jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa i kształtuje się następująco:
- 70% - Mikro i małe przedsiębiorstwa
- 60% - Średnie przedsiębiorstwa
- 50% - MSP w przypadku pomocy de minimis

Budżet konkursu wynosi 12 mln EUR. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6 mln PLN.

Obowiązują nowe kryteria wyboru projektów

O powodzeniu w konkursie w większym niż dotychczas stopniu będzie decydowała innowacyjność przedsięwzięć przygotowanych przez przedsiębiorców. Zwiększono bowiem liczbę maksymalną liczbę punktów przyznawanych za innowacyjność projektu (z 32 do 40).
Żeby projekt spełniał wymogi kryterium musi wnosić do działalności przedsiębiorstwa „nową jakość” – musi być innowacyjny. Innowacyjność może być związana z ofertą przedsiębiorcy lub z procesem operacyjnym. W pierwszym przypadku będzie to np. wytwarzanie nowego produktu, świadczenie nowych usług, wprowadzenie do oferty nowego asortymentu towarów. We wszystkich tych przypadkach przedsiębiorstwo podejmuje nowe wyzwanie, które wymaga szczególnego wysiłku finansowego, organizacyjnego oraz wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rynkowym. Firma będzie robiła coś, czego nie robiła wcześniej. Żeby jednak osiągnąć swój cel musi ponieść odpowiednie nakłady. W ramach konkursu założono wsparcie środkami publicznymi wyłącznie takich przedsięwzięć.

Polecamy serwis Dotacje

Z dofinansowania w ramach konkursu nie będą mogły skorzystać firmy, których inwestycje mają charakter typowo odtworzeniowy (wymiana parku maszynowego, remonty itp.). Ponadto nie przewiduje się udzielenie wsparcia na zakup kolejnych maszyn w celu zwiększenia wolumenu produkcji i sprzedaży już wytwarzanego produktu, otwarcie kolejnych punktów usługowych w nowych lokalizacjach, z tą samą ofertą usług, zwiększenie ilości palcówek handlowych.

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach
Rusza nabór wniosków o wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwach

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK