| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

W 2011 planuje się również intensywne wydawanie środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Program ten będzie obejmuje tereny województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko – mazurskiego, uznanych za najbiedniejsze regiony Unii Europejskiej. Dla przedsiębiorców najbardziej interesującym działaniem w ramach tego Programu jest I.3. "Wspieranie innowacji". Pozwala ono otrzymać dofinansowanie do 90% na wyposażenie, tworzenie zaplecza B+R oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych.

Programy międzynarodowe 

Jeśli zaś nie „załapiemy się” na żadem program krajowy pozostaje nam skorzystanie z programów międzynarodowych. W 2011 roku kontynuowany będzie 7 Program Ramowy. W ramach programu przedsiębiorstwa MŚP mogą wchodzić w skład sieci współpracy realizować projekty badawcze w szczególności w ramach obszarów: COOPERATION (WSPÓŁPRACA) lub CAPACITIES (MOŻLIWOŚCI), obejmujący m.in. badania na rzecz MŚP czy wsparcie klastrów. Projekty składane w tym programie zawsze będą realizowane przy współpracy kilku firm (lub organizacji), najlepiej z różnych regionów UE. Przykładowo chcąc uzyskać dotację na badania na rzecz MŚP w projekcie muszą brać udział 3 firmy spełniające kryteria małego i średniego przedsiębiorstwa chcące rozwiązać wspólny problem technologiczny. Wymagania w międzynarodowych programach są więc wysokie, ale być może warto się nimi zainteresować, ponieważ działają one na podobnych zasadach już od dłuższego czasu i będą kontynuowane, nawet gdy środki na Programy Operacyjne się już wyczerpią.

Kinga Korniejenko

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK