| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

W 2010 roku w ramach konkursu dla poddziałania 1.3.2 POKL wnioskodawcami mogły być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). 

W konkursie w 2011 roku będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, fundacje oraz stowarzyszenia.

Co zasługuje na podkreślenie to to, że konkurs prowadzony jest w ramach komponentu centralnego POKL, co oznacza, że będą mogły wziąć w nim udział wszystkie podmioty (o których piszę powyżej) bez względu na lokalizację swojej siedziby. Udział przedsiębiorców w tym konkursie uwarunkowany był spełnieniem określonych wymogów formalnych.

W konkursie z możliwości skorzystania z unijnej dotacji zostali wyłączni przedsiębiorcy, którzy posiadali zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Podczas organizacji poprzedniego konkursu minimalna wartość projektu wynosiła 50 tys. złotych. W ramach tej kwoty można było ubiegać się zwrot kosztów poniesionych m.in. na:
- adaptację pomieszczeń na potrzeby ośrodka opieki nad dziećmi,
- utrzymanie ośrodka opieki nad dziećmi,
- wynagrodzenie personelu,

W ramach wynagrodzenia personelu, kwalifikowalne są zasadniczo wszystkie koszty zatrudnienia personelu, w szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia,
- ekspertyzy, analizy, badania,
- opłaty finansowe.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Do wydatków niekwalifikowanych w ramach konkursu zaliczono koszty poniesione na m.in:
- zakup nieruchomości, gruntu oraz infrastruktury,
- wydatki związane z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Wydatki niekwalifikowalne związane z realizacją projektu ponosi przedsiębiorca. W naszej opinii konkurs ten jest jak najbardziej celowy zarówno z punktu widzenia pracodawców jak i pracowników. Czekamy w takim razie na szczegóły naboru projektów i zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nim udziału.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK