REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?
Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Unijne dotacje mogą pokrywać wydatki związane z uruchomieniem placówek przedszkolnych. Mogą także wspierać placówki już istniejące np. poprzez sfinansowanie kosztów zatrudnienia dodatkowego personelu. W poniższym artykule przedstawię możliwości otrzymania dotacji unijnej na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie obecnie prowadzony jest nabór takich projektów.

W trosce o najmłodszych Unia Europejska oferuje pomoc finansową na uruchomienie i prowadzenie placówek przedszkolnych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel mają służyć zwiększeniu dostępności i upowszechnianiu edukacji przedszkolnej, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Są one dostępne w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oznacza to, że za ich wydatkowanie odpowiedzialne są władze każdego z 16 województw.

REKLAMA

Pieniądze otrzymane w ramach przyznanej dotacji mogą służyć pokryciu wydatków związanych z uruchomieniem nowej placówki lub sfinansowania działalności już istniejącej. Konkursy ogłaszane są w terminach naboru określonych przez władze województwa w harmonogramach zamieszczonych na stronach internetowych. Nabór takich projektów prowadzony jest obecnie przez władze województwa warmińsko-mazurskiego.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Dotacje na przedszkola w województwie warmińsko-mazurskim

Nabór projektów dotyczących tworzenia i wsparcia istniejących przedszkoli prowadzony jest obecnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach działania 9.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

Polecamy: Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompletna dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronach internetowych urzędu.

Zapoznanie się z dokumentacją konkursową jest czynnością obowiązkową dla wszystkich wnioskodawców. Informacje w niej zawarte pozwolą uniknąć błędów podczas składania aplikacji. Jest ona dostępna pod adresem strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl, w zakładce „Konkursy”, a następnie „nr 1/POKL/9.1.1/2011”. 

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

W ramach prowadzonego przez władze województwa warmińsko-mazurskiego naboru można zasadniczo otrzymać dofinansowanie na dwa typy projektów:
1. Tworzenie przedszkoli na obszarach i w środowiskach o niskim upowszechnianiu edukacji przedszkolnej (w szczególności na obszarach wiejskich),
2. Wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększenia liczby dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym lub jej utrzymania w przypadku placówek zagrożonych likwidacją

W przypadku drugiego typu projektów wsparcie mogą otrzymać działania prowadzące do wydłużenia godzin pracy, uruchomienia dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienia dodatkowego personelu itp.

Kategorie wydatków, które mogą są podstawą kwalifikowalności, a następnie refundacji ze środków unijnych są szczegółowo opisane w dokumencie pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL”.

Dokument ten jest dostępny dla wnioskodawców pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl/, w zakładce „Dokumenty i wytyczne”.

Jedną z kategorii wydatków rozważaną przez potencjalnych wnioskodawców konkursu jest wynagrodzenie zatrudnionych w danej placówce nauczycieli. Zgodnie z dokumentacją konkursową nie ma możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli realizujących podstawę programową oraz zatrudnianych w oparciu o Kartę Nauczyciela. Inaczej rzecz ma się w przypadku przedszkoli niepublicznych, które nie zatrudniają nauczycieli w oparciu o Kartę Nauczyciela, zatem nie mają również zastosowania ograniczenia z niej wynikające.

Kto może otrzymać dotację?

W ramach konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Polecamy: Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

REKLAMA

Warto pamiętać, że w przypadku placówki oświatowej prowadzonej przez osobę fizyczną/ prawną, wnioskodawcą może być jedynie organ prowadzący tę placówkę. We wniosku o dofinansowanie projektu jako wnioskodawca nie może być wskazana sama placówka, bowiem nie posiada ona zdolności prawnej, ani zdolności do czynności prawnych.

W odróżnieniu od dotychczasowych naborów, podczas obecnego konkursu o dofinansowanie będą mogły się starać projekty realizowane na terenie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich (do 25 tys. mieszkańców).

W jakiej wysokości dotacja?

Na obecny nabór wniosków o dofinansowanie władze województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczyły kwotę w wysokości 12 mln PLN, z czego wkład unijny wynosi ponad 10 mln PLN. W przypadku pojedynczego wnioskodawcy wkład unijny wynosi 85% kosztów kwalifikowanych projektu poniesionych zgodnie z wytycznymi, o których mowa powyżej. Oznacza to, że pozostałą cześć tej kwoty oraz koszty niekwalifikowane, czyli te niespełniające wymogów kwalifikowalności wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych.

Kiedy można składać wnioski o przyznanie dotacji?

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w terminie od 21 lutego 2011 r. do 21 marca 2011 r.

Jak aplikować o przyznanie dotacji?

Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych. Można ją pobrać ze strony internetowej: www.generatorwnioskow.efs.gov.pl (wersja on-line) oraz www.efs.gov.pl (wersja off-line).

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony zgodnie z zasadami określonymi w dokumencie pn. „Instrukcja do wniosku o dofinansowanie w ramach PO KL v 6.4.0”. Stanowi on załącznik do dokumentacji konkursowej i jest dostępny do pobrania ze strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl .

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać dostarczony w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej. Wersję papierową wniosku należy wydrukować z pliku PDF natomiast wersję elektroniczną, tj. plik ZIP_POKL, należy zapisać na płycie CD/DVD.

Po wydrukowaniu wniosku w wersji papierowej należy pamiętać o jego odręcznym podpisaniu oraz złożeniu imiennej pieczęci w części V.

Wnioski można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub przesyłki kurierskiej. W tym roku zostało także zniesione ograniczenie w ilości składanych wniosków. Do tej pory obowiązywała zasada, że jeden wnioskodawca nie mógł złożyć więcej niż 2 wnioski o dofinansowanie. Podczas tegorocznego naboru zasada ta nie obowiązuje.

Do chwili obecnej na realizację projektów związanych z upowszechnianiem edukacji przedszkolnej przeznaczono w województwie warmińsko-mazurskim z funduszy unijnych kwotę w wysokości 29 mln PLN. Środki do rozdysponowania w ramach tegorocznego naboru pozwolą zwiększyć tą kwotę do 41 mln PLN. Dzięki tym środkom do tej pory na terenie województwa powstało 170 nowych placówek przedszkolnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA