REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty pod unijne dotacje ograniczone

Szymborska-Sutton Agata
Kredyty pod unijne dotacje ograniczone
Kredyty pod unijne dotacje ograniczone

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty pomostowe pod dotacje z UE ma w ofercie kilkanaście polskich banków. Ale start-upy mogą mieć kłopoty z ich otrzymaniem – mówi Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care.

Dotacje unijne wypłacane są zwykle na zasadzie refundacji, co oznacza, że przedsiębiorcy, zanim otrzymają dofinansowanie z unijnej puli, muszą najpierw sami wyłożyć pieniądze na planowaną inwestycję. Tym samym część firm już na wstępie zostaje wykluczona – ze względu na brak własnych środków. Dotyczy to w szczególności mikroprzedsiębiorstw lub firm, które dopiero powstały, ale nie tylko.

REKLAMA

REKLAMA

Są także firmy, które posiadają pewien kapitał, ale obawiają się go ruszyć w obawie przed utratą płynności finansowej. Z myślą o takich grupach przedsiębiorstw banki oferują kredyty pomostowe, które umożliwiają im finansowanie biznesowych projektów zanim otrzymają unijne środki.

Przedsiębiorcy, którzy planują zaciągnięcie takiego kredytu, powinni pamiętać o jednym. Kredyt pomostowy z założenia ma pomagać w finansowaniu tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli dokładnie określonych w każdym programie wydatków. Unijne środki nie pokrywają zatem wszystkich kosztów planowanej inwestycji, pojawia się więc pytanie, jak sfinansować pozostałe wydatki, czyli koszty niekwalifikowane i wymagany często przez instytucje przyznające dotacje wkład własny. 

Polecamy: Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

REKLAMA

Otóż większość banków oferujących kredyt pomostowy – jak wynika z zestawienia kredytów pomostowych przygotowanych przez dział analiz Tax Care – proponuje także dodatkowy kredyt, tzw. współfinansujący lub uzupełniający, przeznaczony właśnie na finansowanie wszystkich tych kosztów, które nie są objęte unijną dotacją, a które są niezbędne do realizacji inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kredytu pomostowego przedsiębiorca spłaca odsetki, natomiast kapitał jest zwracany z dotacji. Część pomostowa, ze względu na stosunkowo niewielkie w porównaniu z tradycyjnym kredytem inwestycyjnym ryzyko, powinna być atrakcyjniej oprocentowana. Czy tak jest w rzeczywistości – trudno powiedzieć. Spośród 11 banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, tylko dwa – Getin Noble Bank i Gospodarczy Bank Wielkopolski – podają widełki oprocentowania. Te wielkości mogą być punktem odniesienia do stawek pozostałych banków.

Z kolei kredyty uzupełniające traktowane są przez instytucje finansowe jako zwykłe kredyty inwestycyjne, obciążone większym ryzykiem, a zatem i wyższym oprocentowaniem. Są także banki, które łączą dwa kredyty – pomostowy i współfinansujący – w jeden. Taką ofertę ma na przykład BRE Bank, który jednakże nie podaje widełek marży, trudno zatem stwierdzić, czy kredyt „dwa w jednym” będzie oprocentowany preferencyjnie.

Polecamy: Szansa firm MŚP na międzynarodowy rozwój

Z zestawienia Tax Care wynika także, że tylko pięć spośród 11 banków nie stosuje przy kredytach pomostowych ograniczeń dotyczących wieku firmy. Oznacza to, że bardzo młode firmy, z kilkumiesięcznym stażem na rynku, mają dużo mniejsze szanse na kredyt pod dotację. Dotyka to między innymi start-upy, które planują złożyć w tym roku wnioski o jedną z najpopularniejszych dotacji w ramach działania 8.1 – na e-biznes (nabór rusza 30 lipca br.). Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o to wsparcie jest bowiem wiek firmy, która w momencie złożenia wniosku nie może działać na rynku dłużej niż rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA