| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Żeby przygotować odpowiedni projekt, trzeba mieć przemyślany pomysł na jego przedsięwzięcie. Sama koncepcja i chęć pozyskania środków unijnych nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Stąd pierwszym etapem procedury pozyskiwania środków unijnych jest opracowanie projektu przedsięwzięcia – dzięki temu przygotowany projekt będzie spójny z celami strategicznymi przedsiębiorstwa i jednocześnie spełni wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych, uszczegółowień opisów priorytetów, kryteriów dostępu, wytycznych dotyczących zasadności wydatków, pomocy publicznej, oceny oddziaływania na środowisko, opisów kryteriów oceny formalnej i merytorycznej i wreszcie regulaminów konkretnych naborów wniosków oraz instrukcji wypełniania dokumentów aplikacyjnych.

Ostatnią fazą tego procesu jest wybór strategii finansowania projektu, adekwatnej do potrzeb przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że wypłata środków unijnych następuje w formie refundacji części kosztów już poniesionych w ramach inwestycji. Koszty związane z inwestycją mogą być poniesione, w zależności od programu operacyjnego, już po złożeniu aplikacji wniosku o dofinansowanie, po jego wstępnej weryfikacji lub dopiero po podpisaniu umowy dofinansowania z właściwą instytucją. Oznacza to, że przedsiębiorca ubiegający się o pozyskanie środków unijnych powinien w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji. Promesa kredytowa lub umowa kredytu przedłożona przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych wskazuje instytucji rozpatrującej wniosek, że przedsiębiorca ma zapewnione finansowanie projektu inwestycyjnego.

Fragment pochodzi z książki „Pozyskiwanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Podejście procesowe” Elżbiety Weiss (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK