REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo są środki unijne

Edustacja.pl
Portal szkoleniowy
Dla kogo są środki unijne
Dla kogo są środki unijne

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych celów polityki UE jest rozwój kapitału ludzkiego rozumiany przede wszystkim jako wzrost spójności społecznej. Skorzystać na tym może każdy.

Pierwszą grupę stanowią beneficjenci: przedsiębiorcy, fundacje, organizacje pozarządowe (NGO), samorządy – jako instytucje, które prowadzą projekty pożytku społecznego.

REKLAMA

Projektodawcy (beneficjenci, wspomniane instytucje) mogą rozliczyć część kosztów działalności i zakupić sprzęt niezbędny dla realizacji przedsięwzięć, który po zakończeniu jego realizacji, pozostaje własnością beneficjenta. Wystarczy napisać spełniający odpowiednie kryteria projekt, złożyć we właściwej instytucji w czasie naboru wniosków i czekać na pojawienie się listy rankingowej.

REKLAMA

Nie jest to może aż tak łatwe, ponieważ wymagania odnośnie planowanych przedsięwzięć i wnioskodawców, a także sama ich liczba z roku na rok rosną, ale wystarczy potencjał, samozaparcie i dobre rozeznanie w temacie (warto pomyśleć o profesjonalnym doradztwie), a sukces zapuka do drzwi.

Drugą grupę stanowią uczestnicy projektów, czyli wielki kapitał ludzki, który jest przyczyną całego tego zamieszania. Z projektów czerpać może każdy – pod warunkiem, że spełnia specyficzne kryteria grupy docelowej, a te są wszelakie, innymi słowy: dla każdego coś dobrego. Udział w przedsięwzięciach tego typu jest bezpłatny dla osób prywatnych pod warunkiem, że podpiszą umowę uczestnictwa w projekcie szkoleniowo-doradczym lub umowę wsparcia o innym charakterze. 

Polecamy: Zarządzanie dotacjami unijnymi w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystać mogą także przedsiębiorcy, którzy chcą np. przeszkolić pracowników lub skorzystać z doradztwa, muszą jednak ponieść opłatę w wysokości 40, 30 lub 20 proc. wartości wsparcia (odpowiednio dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw).

System preferencyjny

REKLAMA

Aby ukierunkować wsparcie w ramach PO KL na wyrównywanie dysproporcji społecznych w dostępie do edukacji i rynku pracy, wprowadzono specjalny system preferencyjny dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Faworyzacja osób wykluczonych społecznie jest sprawą niezwykle istotną z punktu widzenia zarówno projektodawców, którzy aby uzyskać dofinansowanie muszą zaplanować działania względem określonej grupy docelowej, jak i, oczywiście, samych zainteresowanych.

Projekty, choć koordynowane przez nadrzędne instytucje, realizowane są przez beneficjentów – projektodawców (przedsiębiorców, fundacje, organizacje pozarządowe, samorządy itd.) i to w ich gestii leży informowanie o udzielanym wsparciu i dotarcie do grupy docelowej. W tym celu zakładają strony internetowe dedykowane projektom, prowadzą rekrutację na konferencjach i seminariach, ogłaszają się na portalach edukacyjnych.

Gdzie szukać informacji

Aby wziąć udział w projekcie dofinansowanym ze środków unijnych warto skorzystać z jednej z popularnych wyszukiwarek internetowych - wpisując np. „szkolenie z księgowości POKL Poznań” lub „doradztwo zawodowe dla bezrobotnych EFS Kalisz” – należy przy tym pamiętać, że darmowe wsparcie dofinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, stąd przydatne mogą się okazać dopiski „POKL” lub „EFS”. Jeśli chodzi o przedsięwzięcia dedykowane bezrobotnym, to informacją o ich realizacji dysponują także Powiatowe Urzędy Pracy. 

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

Kolejnym dobrym sposobem może okazać się przeszukanie zasobów szkoleniowych dużych portali edukacyjnych, które dysponują wyszukiwarkami dedykowanymi osobom zainteresowanym wsparciem w postaci kursów i szkoleń o wybranej tematyce, lokalizacji, dając jednocześnie możliwość zaznaczenia opcji „dofinansowane z EFS” (lub np. „darmowe”).

Ponadto, wszystkie projekty, które otrzymają dofinansowanie, znajdują się na listach rankingowych instytucji organizujących konkursy na dofinansowanie przedsięwzięć. Listy rankingowe są publikowane na stronach internetowych tychże instytucji – można tam znaleźć dane odnośnie nazwy projektu oraz nazwy i adresu projektodawcy.

Milena Piasecka, Edustacja.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA