| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Wynagrodzenie adwokata w Niemczech

Wynagrodzenie adwokata w Niemczech

Wynagrodzenie adwokata w sprawach cywilnych w Niemczech zostało uregulowane w ustawie o wynagrodzeniu adwokatów (RVG). Oprócz tego istnieje możliwość ustalenia honorarium w umowie między klientem a adwokatem.

Wartość przedmiotu sporu

Podstawowym czynnikiem określającym wynagrodzenie adwokata jest przedmiot sporu.

Jeżeli nie uda się go ustalić, to przyjmuje się, że wartość przedmiotu sporu wynosi 5000,00  €.

W niektórych przypadkach przedmiot sporu jest ustawowo ograniczony. Przykładowo w postępowaniach przed sądami pracy odnośnie skuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, wartość przedmiotu sporu stanowi trzykrotne miesięczne wynagrodzenie pracownika. W postępowaniach rozwodowych przedmiot sporu wynosi trzykrotny zarobek netto obojga małżonków.

Zobacz również: Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

W postępowaniu cywilnym adwokat otrzymuje opłaty w zależności od wysokości przedmiotu sporu ustalone w załączniku 2 do RVG. Klient musi uiścić też koszty sądowe, określone w ustawie o opłatach sądowych (Gerichtskostengesetz).

Przy przedmiocie sporu w wys. 1000,00 € – 261,00 €, przy 5000,00 € – 925,23 €, przy 10.000,00 € – 1683,85 €. Powyższe kwoty dotyczą opłat jednego adwokata bez dodatków i VAT.

Wyliczenie opłat adwokackich w typowych przypadkach jest stosunkowo proste nawet dla laika.

W Internecie można bez problemu znaleźć odpowiednie kalkulatory wyliczające koszty adwokata a także te, które podają wysokość ryzyka przegranego procesu (np. kostenrechner.anwalt-sucheservice.de).

Zobacz: Mniej sankcji dla przedsiębiorcy bez adwokata

W bardzo wąskim zakresie od połowy 2008 r. możliwe jest uzgodnienie dla poszczególnego przypadku wynagrodzenia od wygranej sprawy. Dotychczasowy bezwzględny zakaz takiej formy wynagrodzenia adwokata obalił Związkowy Sąd Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, uchwała z dn. 12.12.2006, Az.: 1 BvR 2576/04).

Przy tej okazji wspomnieć należy o możliwości finansowania procesu przez towarzystwa ubezpieczeniowe (ROLAND AG, D.A.S itd.). Towarzystwa te przejmują koszty całego procesu. Od wygranej kwoty pobierają po potrąceniu kosztów adwokackich i sądowych wynagrodzenie do 30 %, pod warunkiem, że przedmiot sporu wynosi co najmniej 100.000 EUR. Dłużnik musi być wypłacalny. Sprawa musi mieć duże szanse na wygranie procesu.

Zobacz: Założenie spółki w UE - minimalny kapitał 1 euro

Przy określonym przedmiocie sporu faktura adwokata z Hamburga powinna co do wysokości odpowiadać fakturze adwokata z Monachium. Faktura adwokacka nie jest kontrolowana.

Spory co do słuszności wynagrodzenia, jak już wspomniano, rozstrzygają sądy powszechne.

Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Notariusz

Notariusze stoją pod nadzorem sądu krajowego, który jest odpowiednikiem polskiego sądu okręgowego. Faktury są regularnie kontrolowane przez przedstawiciela sądowego. Notariusz może pomylić się tylko do 20,00 EUR.

Faktura notariusza z Hamburga musi odpowiadać (przynajmniej teoretycznie) co do wysokości fakturze notariusza z Monachium.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK