| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Jednym z głównych zadań Komisji Europejskiej jest kontrola przestrzegania przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego oraz zobowiązań z niego wynikających. Możliwość wniesienia skargi do Komisji ma każda osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy naruszenie prawa bezpośrednio wpływa na ich sytuację czy też nie.

Etapy rozpatrzenia skargi

Ze względu na różnorodność tematyki, regulowanej przepisami unijnymi możemy mieć do czynienia z różnym tokiem postępowania. Możliwe jest przeprowadzenie dochodzenia, w którym wnoszący skargę zostanie poproszony o udzielenie większej ilości informacji lub zostanie ono przeprowadzone tylko w oparciu o informacje, które uda się uzyskać od państwa w toku sprawy. Już na tym etapie Komisja może uznać, iż nie doszło do naruszenia i sprawa nie będzie kontynuowana.  Jeśli jednak okaże się, iż skarga była zasadna pierwszym działaniem jest skierowanie do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia skutków uchybienia. Państwo powinno ustosunkować się do wezwania i co do zasady to czyni.

Kolejny krok to ustosunkowanie się od odpowiedzi państwa członkowskiego (lub jej braku) i przesłanie „uzasadnionej opinii” wskazującej swoje zdanie na temat naruszenia i wskazuje termin, który państwo ma na usuniecie uchybień. Głównym celem tej korespondencji jest usunięcie problemu bez potrzeby wnoszenia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Ostatni etap to wniesienie sprawy do trybunału, który wydaje wyrok w przeciągu dwóch lat.

Pracodawcy skarżą ZUS do Komisji Europejskiej

Warto jednak pamiętać, iż orzeczenie Trybunału różni się od orzeczenia sądu krajowego. Nie zasądza on ani odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego, ani nie zmienia przepisów krajowych, bowiem nie ma kompetencji w tym zakresie jedyne, co stwierdza to fakt istnienia naruszenia i obowiązek państwa do jego usunięcia w przeciwnym wypadku może nałożyć na państwo karę pieniężną.

Zanim postanowimy skierować sprawę od razu do komisji Europejskiej warto wykorzystać wszystkie krajowe środki dochodzenia swoich praw na podstawie naruszenia prawa unijnego lub wnieść sprawę do krajowych organów równocześnie z wniesieniem do Komisji. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, którym zależy na odszkodowaniu, którego Trybunał nie zasądzi. Co do zasady dane osobowe skarżącego nie są ujawniane państwu chyba, że wnoszący wyrazi na to wyraźną zgodę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK