REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej

Maria Szadkowska
Polska-Unia fot. fotolia
Polska-Unia fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Swoboda przedsiębiorczości oraz swoboda świadczenia usług wliczane są do najważniejszych swobód gwarantowanych członkom Unii Europejskiej w ramach współpracy gospodarczej państw, o ich randze może stanowić fakt uregulowania w Traktacie o Funkcjonowaniu UE stanowiącym najważniejsze źródło prawa unijnego dla państw członkowskich.

Swoboda przedsiębiorczości

Istotą swobody przedsiębiorczości jest nie tylko umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim niż państwo zamieszkania, ale również dostosowywanie przepisów dla jak najlepszej realizacji tego prawa. W ramach swobody przedsiębiorczości państwa są zobowiązane umożliwić obywatelom innych państw dostępu do prowadzenia działalności gospodarczej poprzez nie wprowadzanie przepisów prowadzących do dyskryminacji obywateli innych państw. Ogólne przepisy ograniczające działalność gospodarczą w danym państwie nie są dyskryminacją, ponieważ obejmują przedsiębiorców z innych państw tak samo jak obywateli państwa przyjmującego. Wymóg spełnienia warunków stawianych przy podejmowaniu konkretnych działalności jest taki sam dla rodzimych jak i zagranicznych przedsiębiorców. Zatem powołanie się na swobodę przedsiębiorczości przy odmowie wydania koncesji nie zostanie uwzględnione, ponieważ nie jest przesłanką łamiącą tą zasadę w myśl wcześniej przytoczonych kryteriów. Istnieją również pewne rodzaje działalności, które ze względu na swoja specyfikę nie mogą podlegać swobodzie przedsiębiorczości.

REKLAMA

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

REKLAMA

Realizacja tej swobody obejmuje również na takim formułowaniu przepisów, aby były one jasne i precyzyjne tak, aby każdy przedsiębiorca rozumiał je jednoznacznie a wykładnia językowa nie prowadziła do sprzeczności lub możliwości wieloznacznej interpretacji. Na gruncie prawa polskiego do przepisów realizujących zasadę swobody przedsiębiorczości należy art. 13 ust. 1 ustawy o swobodzie gospodarczej, zgodnie, z którym osoby zagraniczne – z państw członkowskich UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa z UE i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować działalność gospodarzą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Ograniczenia są możliwe tylko, gdy przemawia za tym konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa i porządku publicznego danym państwie.

Działalność gospodarcza w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej definiowana jest, jako podejmowanie rzeczywistych działań o charakterze zarobkowym z wykorzystaniem stałej infrastruktury w innym państwie UE na czas nieokreślony – jest to jeden z elementów odróżniających ją od swobody świadczenia usług.

Fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swoboda świadczenia usług

Według traktatowej definicji swobodą świadczenia usług jest świadczenie wykonywane zwykle za wynagrodzeniem, które nie jest objęte postanowieniami dotyczącymi swobodnego przepływu osób, kapitału i towarów, w szczególności:

- działalność o charakterze przemysłowym;

- działalność rzemieślnicza;

- działalność o charakterze handlowym;

- wykonywanie wolnych zawodów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Różnice

Świadczący może czasowo wykonywać działalność w innym państwie członkowskim, aby spełnić usługę, ale działalność ta nie jest trwała, więc nie podlega swobodzie przedsiębiorczości. Istotny element rozróżnienia tych dwóch swobód polega na trwałości działań świadczonych przez przedsiębiorcę. Kolejnym ważnym rozróżnieniem jest transgraniczność prowadzonych działań, co do zasady więc przedsiębiorca trwale przebywa i świadczy usługi w państwie swego pochodzenia, ale tak jak wskazano wyżej, na czas świadczenia konkretnej usługi może przebywać w innym państwie. Również transgraniczne delegowanie pracowników przez przedsiębiorstwa usługowe jest objęte swobodą świadczenia usług.

Transgraniczność usług

Przy świadczeniu usług mamy do czynienia z trzema wariantami:

- usługodawca udaje się do innego kraju w celu zrealizowania usługi;

- usługobiorca przemieszcza się do państwa w celu skorzystania tam z usługi;

- korespondencyjna swoboda świadczenia usług – to usługa przemieszcza się przez granicę a nie usługodawca czy usługobiorca;

- również przemieszczanie się usługobiorcy z usługodawcą do państwa trzeciego, aby tam świadczyć usługę np. przewodnik wycieczek.

Swoboda świadczenia usług ma w stosunku do swobody prowadzenia działalności gospodarczej charakter subsydiarny, ale absolutnie nie należy ich mylić lub powoływać się zamiennie, ponieważ realizują one odmienne cele i takie powołanie byłoby nieskuteczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA