REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązywanie sporów transgranicznych na podstawie Europejskiego Nakazu Zapłaty

REKLAMA

Dochodzenie roszczeń przez wierzycieli może nastąpić – według wyboru uprawnionego – albo na podstawie instrumentów prawa wspólnotowego, albo też w drodze środków krajowych. Skorzystanie przez uprawnionego z możliwości dochodzenia roszczeń w drodze ENZ nie oznacza bowiem pozbawienia go możliwości korzystania z dostępnych środków krajowych, opartych o obowiązujące zasady dotyczące np. postępowania cywilnego. Uzasadnione jest natomiast w przypadkach, gdy nie jest możliwe doręczenie nakazu zapłaty w kraju (w drodze postępowania nakazowego lub upominawczego).

Podstawy prawne

REKLAMA


Możliwość rozwiązywania sporów transgranicznych za pomocą instrumentu prawnego, jakim jest Europejski Nakaz Zapłaty (ENZ), pojawiła się na skutek wejścia w życie kilku aktów wspólnotowych, w tym rozporządzenia (WE) Nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 21.04.2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych. W dalszej kolejności uchwalono rozporządzenie (WE) Nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego postępowanie Europejskiego Nakazu Zapłaty (z dnia 2.12.2006 r.). Oba rozporządzenia miały na celu zagwarantowanie unifikacji, a także uproszczenia procesu odzyskiwania wierzytelności. Przepisy rozporządzenia z 2006 r. umożliwiają rozwiązywanie drobnych roszczeń w sprawach transgranicznych; postępowanie ma doprowadzić do uproszczenia oraz szybkiego rozwiązania sporu, jak też obniżenia kosztów postępowania spornego.


Zakres zastosowania ENZ


Europejski Nakaz Zapłaty stosowany w sporach transgranicznych dotyczy spraw cywilnych i handlowych, niezależnie od rodzaju sądu czy trybunału. Należy przez to rozumieć, że są to sprawy wynikające ze stosunków prywatnoprawnych. Spór transgraniczny - w rozumieniu wprowadzanym przepisami rozporządzenia - jest natomiast sporem, w którym co najmniej jedna ze stron ma albo miejsce zamieszkania albo miejsce zwykłego pobytu w innym państwie członkowskim, niż państwo członkowskie sądu rozpoznającego sprawę (lub trybunału).


Czego ENZ nie dotyczy...

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rozwiązywanie sporów o zasięgu transgranicznym w drodze ENZ podlega pewnym ograniczeniom przedmiotowym. Oznacza to, że postępowanie w tej formie nie dotyczy np. spraw dotyczących upadłości, praw majątkowych mających źródło w stosunkach małżeńskich, obowiązków alimentacyjnych czy zabezpieczenia społecznego.


Kwestie proceduralne

REKLAMA


Postępowanie ma na celu dochodzenie roszczeń wymaganych w momencie wniesienia pozwu i wszczynane jest na podstawie pozwu, określającego m.in. oznaczenie stron, kwotę dochodzonego roszczenia (a w tym także kwotę roszczenia głównego) wraz z odsetkami i ewentualnymi karami umownymi, uzasadnienie roszczenia wraz z opisem dowodów popierających roszczenie; ważnym elementem pozwu jest uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy. Pozew podlega uzupełnieniu, poprawie lub nawet zmianie w przypadkach określonych w rozporządzeniu.


Co do zasady, tak szybko jak to możliwe - maksymalnie w terminie 30 dni od wniesienia pozwu, sąd wydaje Europejski Nakaz Zapłaty. Istotną częścią nakazu jest pouczenie kierowane do pozwanego, który może albo zapłacić kwotę wskazaną w ENZ albo też wnieść sprzeciw od nakazu.


Niewątpliwą zaletą ENZ jest jego natychmiastowa wykonalność, która następuje w przypadku, gdy w ciągu 30 dni od otrzymania przez pozwanego nakazu nie wpłynie sprzeciw. Od momentu, gdy nakaz stanie się wykonalny w państwie wydania, przysługuje mu wykonalność w innych państwach członkowskich.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA