| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. III)

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. III)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw.

Na Lubelszczyźnie w bieżącym roku nie przewidziano środków na wsparcie doświadczonych na rynku mikroprzedsiębiorców. Małe i średnie podmioty na otwarcie rund aplikacyjnych będą musiały czekać aż do końca roku, albowiem rozpoczęcie konkursów projektów dla nich jest planowane na grudzień. We wrześniu natomiast otwarty zostanie nabór dla mikroprzedsiębiorstw działających nie dłużej niż 2 lata i planujących realizację przedsięwzięć na terenie województwa.

Małe i średnie podmioty będą mogły w ramach projektów zakupić wyposażenie niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności lub też modernizacji środków produkcji prowadzących do zwiększenia swej zdolności inwestycyjnej oraz innowacyjności. Będą one mogły wykorzystywać technologie informacyjne i komunikacyjne w procesach zarządzania przedsiębiorstwem oraz przeznaczać środki na dywersyfikację produkcji poprzez rozbudowę zakładów i implementowanie na rynek nowych usług, bądź produktów. Ostatnim typem projektów, na które można uzyskać dofinansowanie są projekty prowadzące do zasadniczych zmian dotyczących procesu produkcyjnego istniejących zakładów lub rozbudowa przedsiębiorstw.

Wartości projektów dla tego typu beneficjentów nie mogą być mniejsze niż 143 tyś. PLN oraz nie mogą przekraczać 8 mln PLN z drugiej strony. Minimalna wartość wsparcia wynosi 85 tyś. PLN, a maksymalna sięga aż 2 mln PLN, przez co stają się one niezwykle interesującą formą wsparcia działalności przedsiębiorców w tym największym wschodnim województwie. Stanowią także niebywałą szansę na poprawę poziomu ich konkurencyjności na rynku wspólnotowym.

Celem Działania 1.1. RPO Województwa Lubelskiego, przeznaczonego dla najmniejszych podmiotów jest zwiększenie zdolności inwestycyjnej w początkowym okresie funkcjonowania mikroprzedsiębiorstw realizujących projekty w Lubelskiem. Będą oni mogli w ramach realizowanych przez siebie projektów nabyć wyposażenie niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub też zmodernizować środki produkcji celem zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjności przedsiębiorstwa. Oprócz tego, podobnie jak małe i średnie podmioty, będą mogły zdywersyfikować produkcję zakładu celem wprowadzenia nowych usług i produktów oraz wprowadzać zasadnicze zmiany w procesach produkcyjnych.

Budżety projektów mikroprzedsiębiorców nie będą mogły być niższe niż 21,5 tyś PLN oraz przekraczać 8 mln PLN. Minimalne wsparcie nie będzie mniejsze niż 15 tyś. PLN, ale też nie przekroczy 500 tyś. PLN.

Na Dolnym Śląsku na wrzesień planowane jest rozpoczęcie konkursu dla małych i średnich przedsiębiorstw finansującego wdrażanie w nich innowacji produktowych i procesowych, a także regionalnych, wpisujących się w Dolnośląską Strategię Innowacji. Z naboru wykluczone będą podmioty funkcjonujące na rynku krócej niż 2 lata. W ramach tegoż naboru przedsiębiorcy będą mogli finansować działania obejmujące zasadnicze zmiany w procesach produkcyjnych oraz wprowadzające zmiany w zakresie sposobu świadczenia usług i realizowania inwestycji w zakresie innowacyjności wspólnie przez kilka przedsiębiorstw.

W grudniu natomiast na rozpoczęcie naboru będą mogły liczyć podmioty planujące projekty badawcze oraz wdrażanie ich wyników. Działanie to będzie zatem komplementarne wobec wzbudzającego kontrowersje, zwłaszcza ostatnio, działania 1.4.-4.1. PO Innowacyjna Gospodarka. W jego ramach przedsiębiorcy będą mogli modernizować lub budować od podstaw działy B+R w swoich strukturach. Kosztami kwalifikowanymi będą środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do prowadzenia badań. Co ważne, wsparcie będą mogły ubiegać się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i firmy z sektora MSP.

Przedsiębiorcy, w zależności od swej wielkości, mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 40-60%, przy czym parytety wsparcia są uzależnione od rodzaju inwestycji. I tak w przypadku dotacji inwestycyjnych dla MSP projekty muszą mieścić się w przedziale 100 tyś. - 8 mln PLN. Koszty kwalifikowane projektów zakładających inwestycje w zakresie prowadzenia działalności B+R nie mogą przekraczać 400 tyś. PLN, ale nie mogą być mniejsze niż 50 tyś.

Województwo Lubuskie w tym roku w ogóle nie zamierza zorganizować konkursów dla swoich przedsiębiorców bez względu na ich wielkość. Na najbliższą rundę aplikacyjną będą oni musieli czekać do wiosny przyszłego roku.

W tym roku nie będzie także naborów dla przedsiębiorców na Podkarpaciu. Wynika to z wieloletniego harmonogramu realizacji projektów przyjętego przez Urząd Marszałkowski tego regionu. Najbliższa runda aplikacyjna jest planowana na maj przyszłego roku.

W Województwie Wielkopolskim środki przeznaczone na wsparcie rozwoju sektora MSP zostały już wyczerpane i nie przewiduje się kolejnych alokacji. Uruchomienie dodatkowych naborów jest możliwe jedynie w przypadku przesunięcia pieniędzy z innych, mniej popularnych konkursów.

Regionalne wsparcie dla przedsiębiorców jest skierowane głównie do sektora MŚP ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw. W ramach rund aplikacyjnych mogą oni sfinansować rozbudowę swoich firm, budowę nowych, dywersyfikację produkcji i wachlarza oferowanych usług. Duży nacisk położony jest także na wsparcie sfery B+R u wszystkich beneficjentów. Konkursy te stanowią niebywałą szansę na wsparcie planowanych inwestycji. Problem polega jednak na tym, że w wielu regionach tegoroczne nabory będą ostatnimi, a w  niektórych województwach już ich w ogóle nie będzie. Niezdecydowani muszą zatem szybko podejmować decyzje.

W gąszczu konkursów, terminów i wymogów bardzo łatwo o zawrót głowy i przeoczenie optymalnego dla danej firmy źródła finansowania, a opisane zostały tu tylko programy regionalne i to wyłącznie w odniesieniu do bieżącego roku. Aby do tego nie doszło przedsiębiorstwa, które widzą rzeczywistą szansę w uzyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie lub też współpracują z firmami doradczymi na zasadach outsourcingu. Profesjonalni konsultanci znają bowiem zarówno wszystkie źródła wsparcia unijnego, ale także wszelkie możliwe formy pomocy publicznej, z których mogą skorzystać podmioty sektora prywatnego, a jest ich wiele.

 Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »