REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt technologiczny

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca czerwca 2009 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków o dotacje na spłatę części kredytu zaciągniętego na wdrażanie nowych technologii.

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady udzielania kredytu technologicznego. O jego przyznaniu nie będzie decydować już Bank Gospodarstwa Krajowego, a banki komercyjne. BGK zdecyduje wyłącznie o przyznaniu przedsiębiorcy wdrażającemu nowe technologie premii technologicznej ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Będzie ona przeznaczona na spłatę części kredytu technologicznego.

REKLAMA

Środki na premię technologiczną pochodzą z Działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Kredyt Technologiczny”. Instytucją odpowiedzialną za jego wdrażanie jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków o wsparcie ze środków Działania 4.3 planowany jest na drugą połowę II kwartału 2009 r.

Premia technologiczna

Premia technologiczna jest przeznaczona na spłatę części kapitału kredytu technologicznego, który przedsiębiorca otrzyma z banku komercyjnego (kredytującego). Będzie przekazywana bezpośrednio do banku komercyjnego.

REKLAMA

Kredyt technologiczny będzie udzielany przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z BGK, przy czym warunki kredytu technologicznego nie mogą być gorsze niż innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez bank kredytujący.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt musi mieć zdolność kredytową oraz wkład własny w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu.

O wsparcie ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego mogą ubiegać się tylko mikro, małe i średnie firmy.

Cel pomocy

Premia technologiczna może być udzielona na zakup i wdrożenie nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

Do wydatków kwalifikujących się do premii należą:

zakup, na warunkach rynkowych, nowych lub używanych środków trwałych (z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu);

najem, dzierżawa lub leasing środków trwałych (jeżeli umowa przewiduje obowiązek nabycia przez kredytobiorcę prawa własności środka trwałego z upływem okresu najmu, dzierżawy lub leasingu) oraz gruntów, budynków lub budowli (jeżeli będzie trwać przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia inwestycji technologicznej);

 

rozbudowa istniejących budowli, budynków, maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;

instalacja i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;

zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych (jeżeli umowa leasingu przewiduje obowiązek nabycia ich z upływem okresu leasingu);

wydatki ponoszone na wykonane przez doradców zewnętrznych prace przedrealizacyjne, studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.

Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.

Wysokość pomocy

Premia technologiczna będzie wypłacana jednorazowo lub w transzach (nie częściej niż raz na trzy miesiące) w wysokości odpowiadającej wartości netto osiągniętej ze sprzedaży towarów lub usług wyprodukowanych lub świadczonych przez przedsiębiorcę w wyniku inwestycji technologicznej. Jej wysokość nie może przekroczyć 4 mln zł dla jednego przedsiębiorcy. W 2009 r. wartość przyznanych premii nie może przekroczyć 600 mln zł.

Procedura

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego przedsiębiorca składa do banku kredytującego, który w ciągu 2 miesięcy - pod warunkiem posiadania przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej - zawiera z nim warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę. Następnie przedsiębiorca, za pośrednictwem banku kredytującego, składa do BGK wniosek o przyznanie premii technologicznej. Do wniosku musi być dołączona warunkowa umowa kredytowa albo promesa oraz m.in.:

● opinia jednostki naukowej albo centrum badawczo-rozwojowego stwierdzająca, że technologia, która będzie wdrażana jest nowa,

● przygotowana przez jednostkę naukową lub centrum badawczo-rozwojowe charakterystyka technologii, opis sposobu jej wdrożenia oraz wykaz zastosowania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do jej wdrożenia, a także opis towarów, procesów lub usług będących wynikiem inwestycji,

● biznesplan inwestycji technologicznej wraz z harmonogramem jej realizacji.

Wnioski o przyznanie premii technologicznej będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków. BGK rozpatrzy wniosek i przyzna promesę premii technologicznej nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona aplikacja. Ostatnim warunkiem uruchomienia premii jest podpisanie z bankiem kredytującym umowy kredytowej nie później, niż w ciągu 30 dni od przyznania promesy premii technologicznej.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA