REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Wisniewska Anna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Realizując projekty współfinansowane ze środków unijnych z puli na lata 2007-2013 przedsiębiorcy mają mniejsze możliwości pozyskania finansowania pomostowego.

Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 ponad 70% projektów współfinansowanych ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw było realizowane z wykorzystaniem kredytów pomostowych. Również w obecnej perspektywie nie uda się wykorzystać środków unijnych bez prefinansowania. Jak szacują bankowi eksperci, potrzeby pożyczkowe wyniosą w latach 2007-2013 od 120 do 150 mld zł. To ogromna kwota.

REKLAMA

W latach 2004-2006 przedsiębiorcy mogli skorzystać z dwóch źródeł finansowania pomostowego:

1) preferencyjne pożyczki na prefinansowanie projektów unijnych (pieniądze na ten cel pochodziły ze środków publicznych) z Banku Gospodarstwa Krajowego,

2) preferencyjne kredyty pomostowe z banków komercyjnych.

W obecnej perspektywie 2007-2013, pożyczki BGK zastąpiono dotacjami rozwojowymi wypłacanymi ze środków instytucji zarządzającej danym programem operacyjnym. Kryzys finansowy spowodował, że banki niechętnie udzielają kredytów, nawet tak bezpiecznych, jak kredyty na prefinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczki zamiast pożyczki

Zamiast pożyczek z BGK, beneficjenci środków unijnych mogą wykorzystać dotacje rozwojowe. Dotację rozwojową można uzyskać w 3 formach, jako:

1) refundację części już poniesionych przez beneficjenta wydatków,

2) część przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu,

3) całość przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu.

O zasadach wypłacania zaliczek pisaliśmy w nr 3 z 2009 r. w materiale pt. „Zaliczki na realizację projektów unijnych”.

System przekazywania przedsiębiorcom dotacji rozwojowych przez instytucje zarządzające programami operacyjnymi dopiero rusza, dlatego nie wiadomo jeszcze, czy się sprawdzi. Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, instytucje odpowiedzialne za programy operacyjne nie mają bowiem obowiązku przyznawania zaliczek. Otrzymanie tego rodzaju pomocy będzie uzależnione od dostępności środków. Może się więc okazać, że skorzysta z nich tylko cześć zainteresowanych.

Kredyty komercyjne

REKLAMA

Przedsiębiorcy, które nie otrzymają zaliczki na realizację projektów unijnych będą musieli starać się o kredyty komercyjne. Choć kredyt na finansowanie pomostowe ma w ofercie większość banków, informacje, jakie dochodzą z rynku, nie napawają optymizmem. Wprawdzie w grudniu 2008 r. bankowcy twierdzili, że mimo kryzysu kredyty te nie są zagrożone, ponieważ ryzyko z nimi związane jest minimalne, to w praktyce banki ograniczyły wyraźnie liczbę udzielanych pomostówek.

Kredyty pomostowe, przeznaczone na prefinansowanie inwestycji unijnych to rodzaj kredytu inwestycyjnego, ale udzielanego na preferencyjnych zasadach (niższe oprocentowanie, prowizja albo opłaty). Zabezpieczeniem jest przede wszystkim cesja wierzytelności z umowy o dofinansowanie unijne. Jednak sama cesja nie wystarczy. Bank komercyjny, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej, nie udzieli kredytu firmie w złej sytuacji finansowej. Kłopoty mogą mieć także nowe przedsiębiorstwa.

Warunkiem udzielenia kredytu pomostowego, poza cesją, są najczęściej także:

• zdolność kredytowa,

• posiadanie przez kredytobiorcę środków własnych na realizacje projektu w określonej wysokości (np. 15%).

Banki żądają także dodatkowych zabezpieczeń, np. poręczeń i gwarancji.

Fundusze pożyczkowe

Inną ścieżką prefinansowania jest oferta funduszy pożyczkowych, które w ciągu ostatnich lat zostały znacznie dokapitalizowane, tym samym zwiększyły się ich możliwości finansowania. W kraju działa ponad 70 takich instytucji, a większość z nich oferuje atrakcyjne pożyczki dla MSP, zdarzają się także pożyczki na prefinansowanie. Warunki ich udzielania są porównywalne do kredytów bankowych, z tym że fundusze wymagają zazwyczaj mniejszych zabezpieczeń.

Poręczenia nadal w BGK

Przedsiębiorcy realizujący projekty współfinansowane ze środków unijnych, którzy nie obawiają się, że zabezpieczenie może nie zadowolić banków komercyjnych, mogą skorzystać z poręczenia lub gwarancji dla takiej pożyczki.

Poza oferta komercyjną, poręczeń i gwarancji udziela również Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach Funduszu Poręczeń Unijnych można otrzymać poręczenie lub gwarancje:

• spłaty kredytu,

• emisji obligacji,

• realizacji przedsięwzięcia.

BGK udziela także promesy poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu.

O poręczenia i gwarancje należy ubiegać się w bankach komercyjnych, które występują w imieniu BGK. Lista współpracujących instytucji dostępna jest na stronie www.bgk.pl.

Poręczeń spłaty kredytu pomostowego na zasadach preferencyjnych w porównaniu do oferty komercyjnej mogą udzielić przedsiębiorcom także fundusze poręczeniowe.

Anna Wisniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA