| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Portugalia jest państwem przyjaznym rozwojowi biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Sprzyja temu stosunkowo ograniczona liczba formalności, z którymi związane jest rozpoczęcie biznesu. Z drugiej jednak strony - obciążenia podatkowe są porównywalne z istniejącymi w Polsce, a przy pewnym poziomie dochodów nawet wyższe niż w Polsce.

Spółka akcyjna (sociedade anonima) jest odpowiednią formą organizacyjno-prawną dla większych przedsiębiorców. Minimalny kapitał nominalny wynosi 50 000 euro. Kapitał spółki podzielony jest na akcje, a odpowiedzialność każdego wspólnika ogranicza się do wartości posiadanych przez niego akcji. Wszystkie akcje mają taką samą wartość nominalną, która nie może być niższa od jednego eurocenta (1/100 euro). Do założenia spółki akcyjnej wymaganych jest minimum 5 wspólników. Nazwę spółki tworzy nazwisko lub firma jednego lub kilku wspólników albo nazwa własna lub połączenie obu, do którego należy dołączyć wyrażenie „spółka akcyjna” lub „SA”. Aport rzeczowy nie jest akceptowany przy zakładaniu spółki akcyjnej w Portugalii. Do jej założenia wymagana jest umowa w formie aktu notarialnego oraz statut spółki.

Portugalski podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT(Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singularis - IRS) jest podatkiem progresywnym, który dodatkowo jest uzależniony od rodzaju uzyskanego dochodu. W prawie portugalskim wyróżnia się sześć rodzajów dochodów osób fizycznych:

a) dochody z pracy najemnej,

b) dochody z działalności gospodarczej i zawodowej,

c) dochody z kapitałów,

d) dochody z wynajmu budynków,

e) dochody z przyrostu majątku,

f) emerytury.

W celu podjęcia zatrudnienia niezbędne jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej NIF (odpowiednik polskiego NIP). Aby otrzymać NIF, trzeba złożyć podanie w odpowiednim wydziale finansowym.

Portugalskim rezydentem podatkowym, a więc osobą posiadającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Portugalii pracownik staje się, gdy jego pobyt przekroczy 183 dni w roku podatkowym (który, tak samo jak w Polsce, pokrywa się z rokiem kalendarzowym).

Istnieje możliwość, że pracownik wyjeżdżający z Polski do pracy w Portugalii w świetle przepisów prawa portugalskiego uzyska tam rezydencję, a jednocześnie pozostanie nadal polskim rezydentem podatkowym; wówczas konieczne staje się zastosowanie odpowiednich norm wynikających z umowy zawartej pomiędzy Polską a Portugalią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania6.

Nierezydenci podlegają podatkowi dochodowemu tylko od dochodu osiągniętego na terenie Republiki Portugalii. Wszelkie zarobki, pensje i innego rodzaju wynagrodzenia otrzymane przez nierezydenta za pracę wykonywaną w Portugalii są opodatkowane zryczałtowaną stawką podatkową w wysokości 25 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK