| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Słowenii

Jak założyć firmę w Słowenii

Przedsiębiorcy w Słowenii najchętniej prowadzą firmy jednoosobowe. Stawka PIT zależy od wysokości dochodów i waha się od 16 do 41 proc. CIT jest na poziomie 22 proc.

Wskazuje też, że słoweńskie przepisy podatkowe przewidują generalną ulgę od dochodu w wysokości 2959,60 euro. Istotna w praktyce dla obywateli Polski (jako rezydentów kraju należącego do Unii Europejskiej) może okazać się także ulga na członków rodziny w kwocie 2066,00 euro, jeżeli taki dochód przekracza 90 proc. dochodów do opodatkowania w danym roku podatkowym danej osoby fizycznej.

Z danych eksperta Accreo Taxand wynika, że w Słowenii stawka podatkowa podatku dochodowego od osób prawnych jest systematycznie obniżana i docelowo ma wynosić w 2010 roku 20 proc. Według aktualnie obowiązującej stawki podatnicy opodatkowują dochód stawką 22 proc.

Zerową stawkę do osiąganych dochodów zastosują m.in.: fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

Co do zasady, dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowane są w Słowenii 20-proc. stawką VAT. Jednak w zakresie dostawy niektórych towarów i usług zastosowanie znajdzie zredukowana stawka w wysokości 8,5 proc. Stawką tą objęte są m.in.: dostawy żywności, wody, lekarstw, sprzętu medycznego, transportu publicznego, książek oraz apartamenty.

W Słowenii, próg po przekroczeniu którego podmioty muszą się zarejestrować dla celów VAT, został ustalony na poziomie 25 tys. euro. Podatnicy, którzy nie osiągnęli obrotu przekraczającego powyższy poziom, zwolnieni są z VAT.

- Przedsiębiorcy zobowiązani są także do regularnego składania deklaracji za okresy miesięczne, kwartalne lub półroczne - podsumowuje Krzysztof Gratka.

ROZLICZENIA PIT

W Słowenii, co do zasady, osoba pozostająca w stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz podatkiem od wynagrodzenia. - Zarówno w przypadku podatku dochodowego, jak i podatku od wynagrodzeń stawki mają charakter progresywny i zależą od wysokości otrzymywanych przez podatnika dochodów i wynagrodzeń - podkreśla Krzysztof Gratka.

SKALA PIT W SŁOWENII

Osoba, która osiągnie dochody w 2008 roku w wysokości:

• poniżej 7187,60 euro będzie opodatkowana według stawki 16 proc.,

• w przedziale od 7187,60 - 14375,20 euro zapłaci 1150,02 Euro + 27 proc. nadwyżki przekraczającej 7187,60 euro,

• Powyżej 14375,20 euro zapłaci 3090,67 euro + 41 proc. od nadwyżki.

PODATEK OD WYNAGRODZEŃ W SŁOWENII

Stawki podatku od wynagrodzeń kształtują się następująco:

• do 688,53 euro - 0 proc.,

• od 688,53 - 1669,17 euro - 1,1 proc.,

• od 1669,17 - 3129,69 - 2,3 proc.,

• powyżej 3129,69 euro na poziomie 4,4 proc.

SŁOWEŃSKA SPÓŁKA CICHA

Specyficznym podmiotem prawa słoweńskiego jest spółka cicha. Spółka cicha jako jedyna ze spółek nie posiada osobowości prawnej. Istota spółki cichej opiera się na współdziałaniu wspólnika cichego i wspólnika jawnego. Wspólnik cichy wnosząc wkład na rzecz wspólnika jawnego uczestniczy w zyskach z działalności przedsiębiorstwa prowadzonego przez wspólnika jawnego, natomiast nie ujawnia się na zewnątrz, nie posiada prawa do majątku spółki, a także nie odpowiada za zobowiązania spółki.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK