| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Słowacji

Jak założyć firmę na Słowacji

Na Słowacji stawka podatku od osób prawnych, od osób fizycznych oraz od towarów i usług została ustalona liniowo i wynosi 19 proc. To ułatwia rozliczenia podatkowe ze słowackim fiskusem.

Należności licencyjne rozumiane m.in. jako wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania dzieła albo patentu lub też znaku towarowego opodatkowane są według stawki 5 proc. pod warunkiem posiadania przez spółkę słowacką polskiego certyfikatu rezydencji. W sytuacji, gdy podmiot wypłacający należności licencyjne nie będzie posiadał certyfikatu rezydencji, powinien zostać pobrany podatek w wysokości 19 proc.

Ponadto, zważywszy że Słowacja implementowała Dyrektywę 2003/49/EC w sprawie wspólnego systemu podatkowego dla spółek powiązanych w różnych państwach członkowskich z tytułu przychodów w postaci odsetek oraz należności licencyjnych, w zakresie, w jakim spełnione są określone w niej warunki, wypłacane odsetki bądź należności licencyjne mogą być całkowicie wyłączone od opodatkowania w państwie źródła (tj. Słowacji).

Zgodnie ze słowacką regulacją prawną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych osoba fizyczna będzie postrzegana jako rezydent na Słowacji i w konsekwencji całość dochodu takiej osoby będzie opodatkowana na Słowacji, jeżeli zostanie jej przyznany status stałego rezydenta lub też, jeżeli przebywa na terytorium Słowacji przynajmniej 183 dni w roku (przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).

- Nierezydent jest zobowiązany do opodatkowania na Słowacji dochodów, których źródła znajdują się na Słowacji. Ponadto dochód osób fizycznych pracujących dla stałego zakładu, których wynagrodzenie pokrywane jest przez ten zakład, opodatkowane są na Słowacji bez względu na to, czy kryterium 183 dni jest spełnione - argumentuje Wojciech Sawicki.

Zobowiązany do rejestracji na VAT w Słowacji jest podmiot, który osiągnie roczny obrót w wysokości przekraczającej 1,5 mln SKK.

- Do zarejestrowania na VAT bez względu na wysokość osiągniętego obrotu zobowiązani są również: osoba prawna lub osoba fizyczna nabywająca przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa; zagraniczny podmiot wykonujący czynności opodatkowane VAT na terytorium Słowacji, zagraniczny podmiot dokonujący dostaw wysyłkowych osobom niezarejestrowanym na VAT na Słowacji, o ile wartość dostarczonych towarów przekroczy 1,5 mln SKK (w sytuacji gdy dostarczone towary są opodatkowane akcyzą, zagraniczny podmiot zobowiązany jest do rejestracji na VAT niezależnie od wartości dostarczonych towarów); podmiot dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za kwotę przekraczającą w roku 420 tys. SKK. Jednocześnie możliwa jest dobrowolna rejestracja - wyjaśnia Wojciech Sawicki.

Według niego, stawka VAT wynosi 19 proc. Jednocześnie pragnie zauważyć, że od 1 stycznia 2007 r. stosuje się obniżoną 10-proc. stawkę VAT do leków oraz produktów medycznych.

FORMY DZIAŁALNOŚCI

Inne formy prowadzenia działalności na Słowacji to: spółka komandytowa, spółka europejska (Societas Europaea) oraz spółdzielnia.

19 proc. wynosi stawka liniowa na Słowacji

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK