| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Czechach

Jak założyć firmę w Czechach

W Czechach zarówno stawki PIT, jak i CIT są stopniowo obniżane. CIT obecnie wynosi 21 proc., a w 2010 roku ma osiągnąć poziom 19 proc. Podobnie jest z PIT. Dziś jego stawka liniowa to 15 proc. W latach następnych ma być stopniowo zmniejszana

- Przedstawicielstwo nie posiada osobowości prawnej, ale funkcjonuje jako reprezentacja obcej spółki w Czechach. Przedstawicielstwo podlega rejestracji w rejestrze handlowym. Dla przedstawicielstwa powinien zostać powołany dyrektor, który powinien zostać ujawniony w rejestrze. W nazwie przedstawicielstwa powinna zawierać się nazwa podmiotu powołującego (spółki matki). W rejestrze należy również ujawnić zakres planowanej działalności w Czechach. Przedstawicielstwo może prowadzić wyłącznie działalność w zakresie objętym wpisem - stwierdza Paweł Nocznicki.

Z jego danych wynika również, że spółka jawna jest raczej rzadko wybierana przez obcokrajowców, jako forma prowadzenia działalności. Spółka musi się składać z co najmniej dwóch wspólników. Nie ma wymogów co do wartości wkładu lub maksymalnej liczby wspólników. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Wszyscy wspólnicy mogą samodzielnie reprezentować spółkę i kierować jej sprawami.

- I na koniec spółka komandytowa, która musi składać się z co najmniej jednego komplementariusza (który ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, tzn. odpowiada całym swoim majątkiem) i jednego komandytariusza (który odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej). Każdy komandytariusz zobowiązany jest wpłacić minimum 5 tys. CZK (ok. 200 euro) tytułem wkładu. Do reprezentowania spółki uprawnieni są komplementariusze, chyba że inaczej postanowiono w umowie spółki - argumentuje nasz rozmówca.

W 2008 roku stawka CIT w Czechach została obniżona z 24 do 21 proc. W kolejnych latach będzie ulegać dalszemu zmniejszeniu - w 2009 - 20 proc., od 2010 - 19 proc.

Paweł Nocznicki wyjaśnia, że co do zasady, koszty podatkowe stanowią wydatki ponoszone w celu osiągania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów. Przy niektórych rodzajach wydatków przepisy wprowadzają dodatkowe warunki do zaliczenia w koszty lub w ogóle wyłączają możliwość odliczenia.

- Dodatkowo podatnicy mają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 100 proc. wydatków ponoszonych na badania i rozwój. Zwolnienie to obejmuje m.in. koszty prac teoretycznych i eksperymentalnych, prac projektowych, konstrukcyjnych oraz kosztów certyfikacji. Dotyczy to jednak wyłącznie wydatków na rozwój ponoszonych samodzielnie i zasadniczo nie obejmuje kosztów nabycia wyników badań od innych podmiotów - podkreśla Paweł Nocznicki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »