| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę we Włoszech

Jak założyć firmę we Włoszech

Przedsiębiorcy działający we Włoszech poza opłacaniem podatków dochodowych muszą też płacić dodatkowy podatek od działalności produkcyjnej. Jego wysokość wynosi 3,9 proc. od produkcji netto.

- Odsetki opodatkowane są 27 albo 12,5-proc. stawką podatku u źródła (z zastrzeżeniem pewnych zwolnień). Stawka 27 proc. stosowana jest do odsetek od niektórych depozytów bankowych i obligacji z terminem płatności krótszym niż 18 miesięcy oraz odsetek od pożyczek udzielonych podmiotom spoza Unii lub z państw stosujących preferencyjny reżim podatkowy. Stawka 12,5 proc. ma zastosowanie m.in. do obligacji o terminie płatności dłuższym niż 18 miesięcy - wyjaśnia Natalia Krupa.

Z informacji naszych ekspertów wynika też, że zyski kapitałowe są co do zasady traktowane jak normalny dochód i opodatkowane.

- Jednak prawo włoskie umożliwia zastosowanie 95-proc. zwolnienia z opodatkowania, zysków pochodzących ze sprzedaży akcji/udziałów utrzymywanych długoterminowo (przez wskazany przepisami okres). Zwolnienie jest w pewien sposób ograniczane, np. nie korzystają z niego zyski ze sprzedaży spółek, które zostały zarejestrowane w państwie wpisanym na czarną listę krajów-rajów podatkowych - wyjaśniają specjaliści Accreo Taxand.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnicy spółek osobowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady, stawki podatku dochodowego od osób fizycznych są progresywne. Obecnie przepisy włoskie przewidują pięć progów opodatkowania dochodu, dla których stawki wahają się od 23 do 43 proc.

- Dodatkowo, prawo włoskie nakłada na przedsiębiorców (zarówno osoby prawne, jak i fizyczne) obowiązek uiszczenia podatku lokalnego od działalności produkcyjnej. Opodatkowaniu tym podatkiem podlega wartość netto produkcji. Standardową stawkę w wysokości 3,9 proc. władze regionu mogą podwyższać lub obniżać o 1 proc. Podatek ten nie podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym - ostrzega Joanna Gałęza.

Dodaje, że przedsiębiorcy prowadzący działalność we Włoszech powinni również liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku gminnego od nieruchomości.

Z danych zebranych przez ekspertów Accreo Taxand wynika również, że standardowa stawka VAT we Włoszech wynosi 20 proc. Dodatkowo obowiązuje również obniżona stawka 10-proc., mająca m.in. zastosowanie do dostaw żywych zwierząt, określonych rodzajów paliw, świadczenia usług cateringowych. Natomiast preferencyjna stawka 4-proc. stosowana jest m.in. do dostaw książek i prasy, a stawka zerowa stosowana m.in. w przypadku eksportu towarów, świadczeniu niektórych międzynarodowych usług lub usług związanych z międzynarodowym handlem. Co do zasady deklaracje VAT składane są w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym.

ROZLICZANIE STRAT

Spółki utworzone na mocy prawa włoskiego, podobnie jak polskie spółki, mają prawo rozliczania strat w okresie pięciu kolejnych lat podatkowych. Straty z trzech pierwszych lat działalności mogą być rozliczane bez ograniczeń czasowych.

SKŁADKI UBEZPIECZENIOWE

Koszty zatrudnienia pracowników związane z obowiązkiem uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne są niezbyt zachęcającym aspektem prowadzenia działalności gospodarczej we Włoszech. Łączna kwota składek może przekraczać 30 proc. kwoty łącznego wynagrodzenia brutto wypłaconego przez pracodawcę w ciągu roku. Składki w większości obciążają pracodawcę (przy czym pracownicy płacą swoją część składek za pośrednictwem pracodawcy).

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK