| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę we Włoszech

Jak założyć firmę we Włoszech

Przedsiębiorcy działający we Włoszech poza opłacaniem podatków dochodowych muszą też płacić dodatkowy podatek od działalności produkcyjnej. Jego wysokość wynosi 3,9 proc. od produkcji netto.

Według niej, od 1 lipca 2003 r. dokumenty związane z wpisem firmy do rejestru przedsiębiorstw składane są drogą elektroniczną lub na nośniku elektronicznym (system Telemaco) po potwierdzeniu podpisem elektronicznym.

Mniej formalności - jak wskazują eksperci Accreo Taxand - niż przy zakładaniu firmy, wymaganych jest przy otwieraniu przedstawicielstwa. Co do zasady przedstawicielstwo nie musi rozliczać się z podatków we Włoszech. Przedstawicielstwo może jednak prowadzić działalność wyłącznie w zakresie promocji, badania rynku, prowadzenia salonu z ekspozycją towarów, nadzorowania realizacji kontraktów itp. Samodzielną działalność może natomiast prowadzić oddział firmy, nie jest on jednak traktowany we Włoszech jako niezależna jednostka, z tego też powodu spółka zagraniczna odpowiedzialna jest bezpośrednio za wszelkie działania oddziału.

Dochody włoskich osób prawnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od spółek. Do końca 2007 roku obowiązywała 33-proc. stawka tego podatku. W 2008 roku - wzorem innych państw europejskich - Włochy obniżyły stawkę do 27,5 proc.

- Dywidendy wypłacane przez spółki włoskie podlegają co do zasady opodatkowaniu podatkiem u źródła. Wypłata dywidendy zagranicznym spółkom opodatkowana jest 27-proc. stawką podatku, może ona być obniżona na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolniona na podstawie włoskich przepisów implementujących Dyrektywę UE, dotyczącą opodatkowania spółek-matek i spółek-córek różnych państw członkowskich. Na gruncie przepisów implementujących tę dyrektywę, zwolnienie stosuje się, pod warunkiem że odbiorca dywidendy posiada co najmniej 15 proc. udziałów w spółce wypłacającej przynajmniej przez rok.

Ze względu na to, że Komisja Europejska, dopatrzyła się dyskryminacyjnego opodatkowania dywidend wypłacanych do krajów Unii, stawka stosowana w przypadku, gdy nie zostaną spełnione warunki do skorzystania z dyrektywy ma ulec obniżeniu, tak aby odpowiadała stawce efektywnego opodatkowania dywidend wypłacanych między spółkami włoskimi (1,375-proc.) - wskazuje Joanna Gałęza.

Jej zdaniem dywidendy otrzymywane przez spółki włoskie (zarówno z Włoch, jak i z zagranicy) mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego do kwoty 95 proc. Zwolnienie to nie obowiązuje m.in. w przypadku wypłat dokonywanych przez spółki zależne zarejestrowane w krajach wpisanych przez rząd włoski na czarną listę krajów-rajów podatkowych. W pewnych sytuacjach dochody wypłacane przez spółki zależne z siedzibą za granicą mogą zostać opodatkowane we Włoszech na podstawie włoskich regulacji o kontrolowanych spółkach zależnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK