| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Wiele programów wspólnotowych zakłada udział tzw. konsorcjów lub grup partnerów. Planując takie konsorcjum projektowe należy uwzględnić wszystkich jego „aktorów” (z ang. to act - działać), czyli inne firmy i organizacje zaangażowane w projekt, na zasadach dobrowolności - i przydzielić im odpowiednie role. Ogólna struktura takiego partnerstwa to podział na: promotora (lidera projektu, koordynatora projektu, zazwyczaj wnioskodawcę) i partnerów (w programach wspólnotowych to nawet do 7 organizacji). Poszukiwanie partnera do projektu należy zacząć od sporządzenia konspektu projektu, zawierającego jego założenia, opis warunków, powody, dlaczego warto go realizować, wynikające z tego korzyści i zagrożenia, harmonogram działań. Kiedy już konspekt będzie gotowy, stanowi on załącznik do oferty składanej potencjalnym partnerom zagranicznym i krajowym z pytaniem/propozycją o przystąpienie do projektu. Konsorcja występują bardzo często w projektach, w których przedsiębiorca inwestuje w nową technologię i potrzebuje wielu wspólników, którzy dysponują potencjałem, którego nie ma. I tak, w skład takiego konsorcjum powinna wejść instytucja naukowo-badawcza, która umożliwi dostosowanie technologii do potrzeb lidera projektu, firma, która wyniki badań wykorzysta do produkcji, i firma, która produkt umieści na rynku. Konsorcja publiczno-prywatne (nie mylić z partnerstwem publiczno-prywatnym) ułatwiają podmiotom udział w przetargach i konkursach ogłaszanych przez Unię Europejską.

1. Na samym początku musisz sprawdzić, czy Twój projekt pasuje do celów i priorytetów ogłoszonego programu dotacji.

2. Musisz mieć pewność, że Twoja firma posiada odpowiedni potencjał i zasoby do realizacji projektu.

3. Dopiero po procesie analizy i planowania Twój zespół projektowy może przystąpić do pracy nad wnioskiem (formularzem) o dofinansowanie z programów UE.

4. Im więcej pracy poświęcisz na etapie planowania, tym łatwiej będzie przebiegać praca nad samym wnioskiem i tym mniej będzie zagrożeń na etapie realizacji projektu.

5. Nie pracuj sam! Naprawdę potrzebujesz wsparcia i kompetencji zespołu projektowego, a później, być może, profesjonalnej firmy doradczej.

6. Praca nad projektem i nad wnioskiem będzie uzależniona od zmian w otoczeniu (zewnętrznym i w Twojej organizacji) - bądź elastyczny, kontroluj i koryguj wprowadzane zmiany i modyfikacje.

Edyta Pęcherz

Centrum Funduszy Europejskich

www.fundusze-europejskie.com

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK