| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.

- W przypadku spółki akcyjnej A/S minimalna wartość kapitału wynosi 500 tys. DKK (ok. 250 tys. zł). Dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ApS minimalny kapitał wynosi 125 tys. DKK (ok. 62 tys. zł) - wskazał Szymon Czerwiński.

Według niego, samozatrudnienie stanowi najprostszy sposób prowadzenia działalności w Danii. Wybór tej formy działalności wiąże się jednak z odpowiedzialnością całym majątkiem za zobowiązania podjęte w ramach działalności, a także z długotrwałą procedurą rejestracyjną. W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi uzyskać właściwy certyfikat pobytowy. Do podania rejestracyjnego w agencji przedsiębiorstw i handlu należy załączyć biznesplan oraz świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe przedsiębiorcy. Zgłoszenie zostaje przesłane do urzędu do spraw celnopodatkowych, który weryfikuje, czy planowana działalność spełnia przesłanki samozatrudnienia.

Najpopularniejszymi formami prowadzenia firmy są posiadające osobowość prawną spółki kapitałowe:

• Anpartsselskab (ApS) - odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

• Aktieselskab (A/S) - zbliżona w swej konstrukcji do polskiej spółki akcyjnej.

- Działalność w formie spółek kapitałowych wiąże się z mniejszym ryzykiem niż w przypadku samozatrudnienia, wymaga jednak większych nakładów organizacyjnych i finansowych - argumentował Szymon Czerwiński.

Spółka ApS to najczęściej stosowana forma działalności gospodarczej w Danii. Szymon Czerwiński wyjaśnił, że jej założenie wymaga sporządzenia i podpisania przez udziałowców umowy założycielskiej oraz statutu. Po dokonaniu wpłaty kapitału założycielskiego w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy założycielskiej nastąpić musi rejestracja spółki. Żaden z udziałowców spółki nie musi być obywatelem duńskim.

- Najbardziej rozwiniętą formą prawną prowadzenia działalności w Danii jest spółka A/S. Jej założenie przebiega podobnie jak w przypadku spółki ApS, z tym że elementem koniecznym procedury rejestracyjnej jest spotkanie udziałowców celem zatwierdzenia wniosku o założenie spółki oraz wyboru zarządu i rady nadzorczej. Przynajmniej jeden z udziałowców spółki musi być obywatelem państwa wchodzącego w skład Unii Europejskiej. Proces rejestracji Spółki A/S twa od jednego do dwóch tygodni - podkreślił Szymon Czerwiński.

Duński system podatkowy jest złożony.

Mariusz Machciński, konsultant w Accreo Taxand, wskazał, że osoby fizyczne obciążone są: liniowym podatkiem dochodowym płaconym na rzecz władz lokalnych - średnia stawka tego podatku wynosi ok. 32 proc., państwowym podatkiem dochodowym pobieranym według progresywnej skali podatkowej ze stawkami granicznymi 5,5, 6 i 15 proc. i kwotą wolną od podatku, oraz składką na rynek pracy w wysokości 9 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK