| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.

Kolejnym działaniem, które przybliży firmę do uzyskania dotacji, jest stworzenie zespołu, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie, realizację i rozliczenie projektu.

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz uzyskania unijnych pieniędzy, trzeba je także wydać zgodnie z projektem i rozliczyć zgodnie z przepisami. Są to setki stron dokumentów, faktur, raportów, które ktoś musi przygotować. Zespół pracowników (w zależności od wielkości inwestycji może to być jedna osoba lub kilka, przy większych przedsięwzięciach warto skorzystać z usług firm eksperckich) może w tym pomóc.

Warto także pamiętać, że przygotowanie aplikacji do konkursu trwa i nie wolno tego zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli ktoś tak postąpi i będzie miał błędy w dokumentacji, może nie zdążyć ich poprawić, co uniemożliwi uzyskanie dofinansowania.

NAWET 300 TYS. ZŁ DOTACJI DLA MAŁYCH FIRM DZIAŁAJĄCYCH NA TERENACH WIEJSKICH I W MAŁYCH MIASTACH

Maksymalnie 300 tys. zł dotacji może otrzymać mikroprzedsiębiorca z małego miasteczka lub wsi. Pieniądze z Programu Obszarów Wiejskich mogą zostać przeznaczone na inwestycje lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorczość w Polsce jest skoncentrowana głównie w dużych miastach i na terenach z nimi sąsiadujących. Na wsi oraz w małych miasteczkach ciężko założyć, utrzymać i rozwinąć własną firmę. Z pomocą najmniejszym przedsiębiorcom z tych terenów mogą przyjść unijne fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 1 mld euro, który został przeznaczony na wspieranie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, ma pomóc nie tylko w tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach z najwyższym bezrobociem, ale także przyczynić się do powstawania pozarolniczych źródeł zarobkowania dla osób zamieszkujących małe miasteczka i wsie. Rząd szacuje, że unijne pieniądze pomogą 27 tys. małych firm i dzięki nim powstanie blisko 29 tys. nowych miejsc pracy.

Na jakich warunkach będzie można skorzystać z dotacji? Po pierwsze, należy być osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub która ma firmę, zatrudniającą mniej niż dziesięciu pracowników. Osoba, która nie ma firmy, nie musi być osobą bezrobotną. Może to być na przykład rolnikiem. Uwaga! Firmy i osoby, które chcąskorzystać z tej konkretnej pomocy w ramach PROW, nie mogą przez dwa lata wcześniej korzystać z dotacji unijnych na założenie własnej działalności gospodarczej, które są dostępne w programie Kapitał Ludzki. Takie zastrzeżenie ma zapobiec korzystaniu naraz przez początkujących przedsiębiorców z dwóch takich sam form wsparcia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK