REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Łukasz Kusak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?

RADA

REKLAMA

Chcąc pozyskać dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych, warto zainteresować się Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO), które będą wdrażane w ramach nowej perspektywy finansowej 2007-2013. Na przełomie roku zapowiadane jest uruchomienie pierwszych rund aplikacyjnych.

UZASADNIENIE

W poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 przedsiębiorstwa mogły się starać o dotacje z funduszy strukturalnych na inwestycje głównie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). Był to program w całości przeznaczony na wsparcie firm. Jeszcze wcześniej dostępne były dla firm środki w ramach funduszy przedakcesyjnych PHARE. Niestety, środki na inwestycje zostały bardzo szybko rozdysponowane. Zainteresowanie przedsiębiorców było bowiem bardzo duże.

W ramach nadchodzącej perspektywy finansowej 2007-2013 nie ma już programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Pojawił się za to Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Także on jest w głównej mierze skierowany do firm, jednak nie stanowi kontynuacji SPO - WKP. Dotacje w ramach tego programu przeznaczone są przede wszystkim na wspieranie projektów innowacyjnych w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby poszukujące środków na inwestycje w swoich firmach powinny się jednak zainteresować Regionalnymi Programami Operacyjnymi. Jest ich 16 i zastąpią wdrażany w poprzedniej perspektywie finansowej Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Obecnie każde województwo będzie miało odrębny, opracowany na własne potrzeby, program rozwoju. I właśnie w ramach tych programów przedsiębiorcy mogą znaleźć takie priorytety i działania, które wspierają różnego typu inwestycje w ich firmach.

W Pani przypadku warto zwrócić uwagę na priorytet 5 „Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Celem tego priorytetu jest wzmocnienie konkurencyjności firm z województwa, w tym wzrost ich potencjału ekonomicznego, innowacyjnego, wzrost przedsiębiorczości oraz zwiększenie zatrudnienia.

Wsparcie biznesu w ramach programu koncentruje się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Wspieranie dużych przedsiębiorstw jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych przypadkach, m.in. gdy rozmiar inwestycji nie przekracza 2 mln euro oraz gdy występuje jasna i znacząca korzyść dla regionu.

W ramach tego priorytetu zakłada się wspieranie projektów inwestycyjnych przedsiębiorstw ukierunkowanych na zwiększenie i unowocześnienie zdolności wytwórczych, produkcyjnych i usługowych (wprowadzanie nowoczesnych technologii), skutkujących tworzeniem nowych miejsc pracy. Preferowane będzie wsparcie przedsiębiorstw rozwijających innowacyjne technologie, a także propagujących zrównoważone wzorce produkcji poprzez wdrażanie wydajnych systemów zarządzania środowiskiem oraz wdrażanie i stosowanie technologii zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska.

Wspierane będą także przedsięwzięcia inwestycyjne firm związane z osiąganiem uznanych standardów nowoczesności, m.in. certyfikacji wytwarzanych produktów i świadczonych usług, certyfikacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny procesów produkcyjnych, organizacji i zarządzania.

Zakłada się też bezpośrednie wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych w istniejących przedsiębiorstwach w zakresie ich dostosowywania do wymogów ochrony środowiska i innych wymogów wynikających z regulacji wspólnotowych.

W ramach osi priorytetowej przewiduje się również dotacje na promocję produktów (wyrobów, usług), które mają szansę stać się markami regionu. Zakłada się wspieranie przygotowania rynkowej oferty markowych produktów, wspieranie jej prezentacji na krajowych i zagranicznych imprezach wystawienniczych i targowych, a także wspieranie działalności eksportowej.

Ponadto priorytet przewiduje dofinansowanie rozwoju instytucji otoczenia biznesu, zwiększanie i zróżnicowanie oferty ich usług adresowanych do przedsiębiorców. Wsparcie obejmie uruchomienie nowych oraz wzmocnienie kapitałowe istniejących instytucji finansowego wsparcia przedsiębiorczości, funduszy pożyczkowych i funduszy poręczeniowych.

Jak widać, wachlarz możliwości pozyskania dofinansowania jest dość duży, a to tylko jeden z planowanych ośmiu priorytetów programu.

O środki będzie się można ubiegać na podobnych zasadach co w poprzedniej perspektywie finansowej. W niektórych obszarach wprowadzono także liczne ułatwienia mające na celu zwiększenie tzw. absorpcji środków z funduszy strukturalnych. Mniej jest zatem wymogów formalnych, które przedsiębiorca będzie musiał spełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Obecnie większość regionalnych programów operacyjnych została już zaakceptowana przez Komisję Europejską. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się otwarcia rund aplikacyjnych w ramach poszczególnych priorytetów programu. Wówczas także poznamy szczegóły dotyczące sposobu składania wniosków, realizacji i oceny projektów. Warto jednak już dziś zacząć przygotowywać się do aplikacji o dofinansowanie, gdyż biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych, zainteresowanie dotacjami będzie z pewnością bardzo duże.

Na dofinansowanie w ramach opisywanego priorytetu 5 przeznaczone będą w latach 2007-1013 z funduszy strukturalnych 252 mln euro.

Dostęp do projektów Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw znajduje się na stronie internetowej www.funduszestrukturalne.gov.pl, zakładka programy operacyjne/programy regionalne.

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA