| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Przedsiębiorcy działający w Austrii rozliczają się z organami podatkowymi głównie drogą elektroniczną. Obciążenia podatkowe w tym kraju kształtują się na średnim europejskim poziomie. CIT wynosi 25 proc., a efektywna stawka PIT może sięgać maksymalnie 50 proc.


- Stawkę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i regulacji dyrektywy dotyczącej opodatkowania dochodów spółek-matek i spółek-córek - dodaje nasza rozmówczyni.


WAŻNA LICZBA

25 proc. wynosi podstawowa stawka CIT w Austrii


Osoby fizyczne będące rezydentami austriackimi płacą PIT od całości swoich dochodów, zaś nierezydenci - tylko od dochodów z określonych źródeł w Austrii. Dochody osób fizycznych opodatkowane są według progresywnej skali podatkowej.


- Dochody udziałowców (osób fizycznych) osiągane z tytułu dywidendy opodatkowane są 25-proc. podatkiem u źródła, jednak podatnik może wybrać opodatkowanie oparte na połowie stawki PIT, którą przeciętnie opodatkowane są jego dochody. Maksymalna stawka podatku u źródła od dywidend wynosi 43,57 proc. - wskazuje Monika Ławnicka.


W związku z wejściem w życie dyrektywy dotyczącej opodatkowania dochodów osób fizycznych z oszczędności, Austria nie przyłączyła się do systemu wymiany informacji o tych dochodach, natomiast zobowiązała się do pobierania podatku u źródła w wysokości 15 proc. w latach 2005-2007, 20 proc. w latach 2008-2010 i 35 proc. od roku 2011 do zakończenia okresu przejściowego.


Zasady opodatkowania VAT są w Austrii analogiczne do zasad obowiązujących w całej Unii. Podstawowa stawka VAT wynosi 20 proc. Obniżona 10-proc. stawka stosowana jest m.in. w odniesieniu do dostaw produktów żywnościowych, maszyn rolniczych, dóbr kapitałowych, książek, antyków, mieszkań, usług prywatnych kin, teatrów i muzeów oraz usług przewozu osób.


Jeżeli przedsiębiorstwo kontroluje finansowo, gospodarczo i organizacyjnie inne przedsiębiorstwo, możliwa jest konsolidacja podatkowa tych przedsiębiorstw dla celów VAT. W takim wypadku dla celów VAT rejestrowane jest tylko przedsiębiorstwo dominujące. Konsolidacja taka możliwa jest jednak tylko pomiędzy przedsiębiorstwami austriackimi.


- Dostawy towarów i świadczenie usług pomiędzy spółką kontrolującą a spółką kontrolowaną nie są opodatkowane - podkreśla Monika Ławnicka.


PRZYDATNE ADRESY

• www.bmwa.gv.at

• www.advantageaustria.org

• www.bmf.gv.at

• www.aba.gv.at

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK