| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Belgii

Jak założyć firmę w Belgii

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki w tym zakresie zostały ograniczone do minimum. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.Osoby fizyczne rozliczają się z belgijskim fiskusem według progresywnej skali podatkowej. Stawki PIT obowiązują w stosunku do dochodów osiągniętych przez osoby fizyczne będące rezydentami i jednocześnie nie obejmują podatków miejskich (lokalnych). Podstawą opodatkowania u osób fizycznych niebędących rezydentami są tylko dochody osiągane ze źródeł w Belgii. Nierezydenci płacą dodatkowo 7 proc. podatku od całości dochodów osiąganych w Belgii.Z informacji Wojciecha Sawickiego wynika, że dywidendy wypłacane spółce zagranicznej przez spółkę belgijską, przy spełnieniu określonych warunków, są zwolnione z belgijskiego podatku u źródła. W innym przypadku mają zastosowanie przepisy polsko-belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wówczas stosuje się stawki 15 lub 5 proc.


- Również odsetki i należności licencyjne przy spełnieniu określonych warunków wynikających z dyrektywy mogą być zwolnione z belgijskiego podatku u źródła. Jeżeli warunki te nie są spełnione, w odniesieniu do tego typu dochodu osiąganego przez polskiego rezydenta podatkowego zastosowanie ma 5-proc. stawka podatku u źródła - dodał Wojciech Sawicki.Podstawowa stawka VAT w Belgii wynosi 21 proc. Do niektórych towarów i usług mogą mieć zastosowanie obniżone stawki VAT: 0, 6 oraz 12 proc.


- Stawkę 12-proc. stosuje się m.in. do margaryny, opłat radiowo-telewizyjnych i budownictwa socjalnego; stawka 6 proc. ma zastosowanie głównie do produktów żywnościowych i farmaceutycznych, a także książek i czasopism, natomiast stawka 0 proc. do towarów eksportowanych oraz gazet codziennych. Warto zauważyć, że 1 kwietnia 2007 r. Belgia wprowadziła przepisy umożliwiające tworzenie grup podatkowych dla potrzeb VAT. Stanowi to istotne ułatwienie dla przedsiębiorców - tłumaczył Wojciech Sawicki.


Dodał, że zgodnie z nową regulacją podmioty odrębne pod względem prawnym (np. spółki posiadające osobowość prawną) i równocześnie gospodarczo lub organizacyjnie powiązane przy spełnieniu określonych warunków mogą zostać uznane za jednego podatnika VAT. W konsekwencji transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład grupy VAT nie podlegają VAT. Ponadto grupa VAT składa jedną deklarację podatkową, a zobowiązania związane z VAT jednych podmiotów mogą być kompensowane przez otrzymanie zwrotu VAT przez inne.


Utworzenie grupy VAT obniża koszty działalności podmiotów, które w ramach stałej współpracy świadczą sobie nawzajem usługi lub dostarczają towary.


ALTERNATYWA DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

Mniejsze podmioty mogą rozważyć także inne formy prowadzenia działalności. Są to: prowadzenie działalności jednoosobowej (osoba fizyczna), spółka jawna oraz spółka komandytowa.

Skala PIT w Belgii

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK