| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


- Charakterystyczną cechą dla niemieckiego systemu podatkowego jest obowiązkowa składka (Solidaritäszuschlag) w wysokości 5,5 proc. - dodaje Michał Galejczuk.


Osoby prawne posiadające siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu na terenie Niemiec podlegają podatkowi od osób prawnych. Stawka podatku od osób prawnych w Niemczech wynosi 25 proc. Obejmuje zarówno zyski zatrzymane, jak i te podlegające dystrybucji w drodze dywidendy. W odniesieniu do dywidend wypłacanych podstawowa stawka podatku wynosi 20 proc.


- Stawka ta jednak może podlegać redukcji z uwagi na to, że Niemcy implementowały dyrektywę o wspólnym systemie opodatkowania spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich - stwierdzi Mateusz Stańczyk.


Natomiast dywidendy otrzymywane przez spółki niemieckie oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych podlegają zwolnieniu od opodatkowania. Wynika to z wprowadzenia w niemieckim prawie tzw. zwolnienia partycypacyjnego. Osoby prawne podlegają również podatkowi handlowemu.


Od 1 stycznia 2007 r. podstawowa stawka VAT została podwyższona z 16 do 19 proc. Stawka preferencyjna 7-proc. znajduje zastosowanie w odniesieniu do produktów takich, jak żywność, gazety, transport publiczny. Niektóre usługi, np. bankowe czy medyczne, są zwolnione z VAT.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemieckie przepisy o VAT są o wiele korzystniejsze w przypadku importu towarów niż polskie rozwiązania w tym zakresie. Stąd też wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na import towarów spoza Unii do Polski poprzez Niemcy. W Niemczech taki import towarów będzie zwolniony z VAT, natomiast dostawa towarów z Niemiec do Polski zostanie rozliczona jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


- W ten sposób dla polskiego podatnika VAT pozostanie neutralny, zaś przy imporcie dokonanym w kraju musiałby on najpierw zapłacić VAT importowy, który mógłby odzyskać dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym - konkluduje Mateusz Stańczyk.


WAŻNA LICZBA

25 proc. - wynosi w Niemczech podstawowa stawka CIT


Ile wynosi skala PIT w Niemczech

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


PRZYDATNE ADRESY

www.steuerliches-info-center.de

www.invest-in-germany.com

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK