| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


Spółki kapitałowe, w odróżnieniu od osobowych, są podmiotami odrębnymi od tworzących je wspólników. Posiadają osobowość prawną, kapitał zakładowy o ustawowo określonym minimum. Koszty zawiązania i funkcjonowania tych podmiotów są większe, jednak potencjalne zyski również. Przeznaczone są dla przedsiębiorców o szerszym spektrum działalności.


Wśród spółek kapitałowych w Niemczech należy wymienić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung - GmbH). To odpowiednia forma dla średnich przedsiębiorstw. GmbH jest powoływana do życia na podstawie umowy spółki, potwierdzonej przez notariusza. Koszty założenia/rejestracji takiej spółki oscylują wokół 1,5 tys. euro. Minimalna wysokość kapitału zakładowego to 25 tys. euro. W momencie rejestrowania przynajmniej połowa (12,5 tys. euro) powinna być już wniesiona.


Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft - AG) jest najbardziej rozwiniętą formą działalności gospodarczej. Akcje spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu. Minimalny kapitał zakładowy to 50 tys. euro. Niedogodnością jest wiele formalnych obowiązków, jak również relatywnie wysokie koszty założenia.


- Ostatnim etapem rejestracji spółki jest dokonanie wpisu do rejestru handlowego. Wniosek musi być złożony w formie przewidzianej przepisami - zaznacza Michał Galejczuk.


Niemieckie prawo podatkowe rozróżnia nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy.


Obowiązek nieograniczony polega na tym, że opodatkowaniu podlega całość dochodu osiąganego przez podatnika, bez względu na źródło oraz kraj osiągania, i dotyczy rezydentów podatkowych Niemiec. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy rezydentów innych państw, osiągających dochody w Niemczech.


Podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany jest przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej. Kwotą wolną od podatku jest 7664 euro. Następnie stawka podatkowa wzrasta w zależności od osiąganego przychodu od 15 do 42 proc.


- Od 1 stycznia 2007 r. najwyższa stawka podatkowa wynosi 45 proc. Dotyczy ona tych podatników, których roczne zarobki przekraczają 250 tys. euro. - przypomina Mateusz Stańczyk.


W Niemczech istnieje reżim podatku handlowego. Jego wysokość jest ustalana na poziomie gminy siedziby podatnika i tam też trafiają środki z tego tytułu. W przypadku osób fizycznych i spółek osobowych, jeżeli ich obroty nie przekraczają 24,5 tys. euro, podatek ten nie jest nakładany.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK