REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy we wnioskach mogą odebrać szansę na dotację

Anna Kozera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Doświadczenia z lat 2004-2006 wskazują, że prawidłowe przygotowanie wniosku oraz załączników jest istotnym czynnikiem sukcesu w procesie ubiegania się o fundusze unijne.


REKLAMA

Dokumentacja aplikacyjna powinna być przygotowana starannie oraz z uwzględnieniem wszystkich wymogów określonych w programie - tak aby zagwarantować skuteczne przejście przez etapy oceny wniosku: ocenę formalną, techniczno-ekonomiczną oraz merytoryczną projektu.


Błędy wnioskodawców


Błędy w przygotowanej dokumentacji mogą być przyczyną negatywnej decyzji już na wstępnym etapie oceny formalnej. Przykładowo w latach 2004-2006 zdarzało się, że nawet 50-70 proc. wniosków w ramach jednej rundy aplikacyjnej było odrzucanych z uwagi na błędy formalne (np. w Poddziałaniu 2.2.1. SPO-WKP). Analiza wybranych, najczęściej popełnianych błędów wnioskodawców z poprzednich lat (patrz ramka) ma pomóc w ich uniknięciu w przyszłości.


Cierpliwość i skrupulatność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Kluczem do sukcesu w procedurze ubiegania się o fundusze UE jest przede wszystkim cierpliwość i skrupulatność. Powyżej wskazane błędy nie wynikają jednak tylko z nieuwagi osób przygotowujących wnioski. Częste zmiany wytycznych, instrukcji i wzorów wniosków (czy nawet generatora) dezorganizują pracę i nakładają na osoby przygotowujące wniosek obowiązek ciągłego monitorowania zmian w przepisach.


Zalecane jest bieżące kontrolowanie stron internetowych instytucji udzielających wsparcia, co zdecydowanie ułatwia działanie. Oficjalne komunikaty na bieżąco informują przyszłych beneficjentów o wprowadzeniu zmiany oraz uzasadniają jej dokonanie. Wiele błędów rachunkowych, niespójności danych czy braków w załącznikach wynika m.in. z niewielkiej ilości czasu poświęconego na przygotowanie dokumentacji.


Na co zwrócić uwagę, aby praca nad wnioskiem przebiegała sprawnie? Przede wszystkim należy szczegółowo analizować wymogi programu i działania, w ramach którego przygotowywany jest wniosek. Trzeba zapoznać się z zasadami udzielania pomocy publicznej (uwaga na zmiany od 1 stycznia 2007 r.!). Znajomość szczegółowych zasad ułatwi przygotowanie najważniejszych elementów aplikacji, tj. dobór wskaźników czy kosztów kwalifikowanych.


W przypadku niejasności w obowiązujących wytycznych warto kontaktować się bezpośrednio z instytucją wdrażającą dany program. Warto także śledzić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się na stronach internetowych instytucji wdrażających.


Harmonogram prac

REKLAMA


Podczas prac nad wnioskiem, mając na uwadze termin składania wniosków, warto przygotować harmonogram prac, powołać koordynatora projektu oraz zespół odpowiedzialny za realizację całego procesu. By uniknąć błędów, należy zarezerwować czas na ostateczną weryfikację dokumentacji (wniosku z załącznikami) oraz jej podpisanie zgodnie z zasadami określonymi w programie.


W ostateczną weryfikację wniosku warto także zaangażować osobę spoza zespołu projektowego, która obiektywnie zweryfikuje przygotowaną dokumentację i bardzo często będzie w stanie wykryć błędy, których osoby długo pracujące nad wnioskiem już po prostu nie widzą.


CZEGO TRZEBA UNIKAĆ

Najczęściej popełniane błędy wskazywane przez przedsiębiorców oraz instytucje wdrażające:

- Niezgodność wersji elektronicznej wniosku z wersją papierową

- Pozostawienie pustych pól we wniosku

- Brak wymaganych załączników lub ich nieodpowiednia forma

- Brak podpisów i pieczątek na dokumentach

- Zbyt późne złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami

- Błędy rachunkowe

- Błędne zakwalifikowanie w poczet kosztów kwalifikowanych wydatków niepodlegających wsparciu

- Błędy w wyliczeniu intensywności pomocy

- Niespójności danych liczbowych pomiędzy wnioskiem a załącznikami


ANNA KOZERA

konsultant PNO Consultants

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA