REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko wiarygodny projekt przekona bank

Mariusz Nowak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie i przewidywanie to umiejętności, które musi posiadać menedżer, któremu zależy, aby jego firma odnosiła sukcesy na rynku. Dotyczy to także projektów realizowanych z udziałem wsparcia unijnego.


REKLAMA

Firma ubiegająca się o dotacje musi dokładnie zaplanować projekt i wykazać m.in., iż inwestycja będzie funkcjonować przez najbliższych kilka lat i realizować wcześniejszą prognozę dotyczącą np. skali produkcji, wielkości przychodów, zatrudnienia. Jest to zadanie trudne i obarczone pewnym ryzykiem z uwagi na poruszanie się w dość długiej perspektywie czasowej sięgającej aż pięciu lat - w takim okresie po zakończeniu realizacji inwestycja musi być utrzymywana.


Weryfikacja założeń

REKLAMA


W momencie przygotowania wniosku rodzi się pokusa, aby prognozowane efekty inwestycji były jak najlepsze, Wszystko to przecież po to, aby otrzymać pozytywną ocenę złożonego wniosku. Takie podejście z oczywistych względów nie leży w interesie firmy - bo nierzadko przekracza jej realne możliwości. Jego konsekwencją może być negatywna ocena projektu przez bank. A trzeba przecież pamiętać, że w większości przypadków firma będzie potrzebowała dodatkowego finansowania.
Jeśli zwróci się do banku o kredyt, wówczas przyjęte założenia zostaną dokładnie zweryfikowane. Może się wtedy okazać, że ten odmówi finansowania, a firma będzie musiała skorygować przedłożone prognozy lub szukać finansowania w innym banku.


Prawdą jest, że w przypadku, gdy przedsiębiorca realizuje inwestycje samodzielnie, nie ma żadnej instytucji, która zweryfikuje jego plany. W tym przypadku istnieje jednak zagrożenie, że wniosek o dotacje zostanie odrzucony przez instytucję oceniającą właśnie z uwagi na przyjęte nierealistyczne założenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Najgorszą sytuacją dla przedsiębiorcy jest, kiedy jego wniosek zostanie pozytywnie oceniony, umowa o dofinansowanie zawarta, jednak zostaje on pozbawiony części lub nawet całości dotacji, bo jego inwestycja nie będzie realizowana zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami. Firma może zostać pozbawiona środków z dotacji już w trakcie realizacji projektu.


Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na elementy projektu, które będą w szczególny sposób weryfikowane przez bank podczas oceny wniosku kredytowego. Będzie to z pewnością ocena tego, jak planowana inwestycja wpisuje się w dotychczasową działalność firmy, jej doświadczenie i pozycję rynkową. Ocenie będzie podlegał także charakter inwestycji: to, czy stanowi ona kontynuację dotychczasowej działalności czy też jej rozszerzenie. Jeśli to ostatnie, to czy firma posiada odpowiednie zaplecze techniczne i kompetentnych pracowników. Kolejnym elementem, który dokładnie sprawdzi bank, będą finanse firmy i jej zdolność do obsługi zaciągniętego kredytu. Bywa że firma musi wykazać się zdolnością do obsługi zadłużenia na podstawie obecnie generowanych przepływów pieniężnych.


Ocena i akceptacja


Instytucja oceniająca projekt od strony finansowej może zaakceptować ocenę banku lub też samodzielnie poprowadzić ocenę projektu od strony finansowej. W ostatnim konkursie SPO WKP 2.2.1 posiadanie przez firmę pozytywnej oceny ze strony banku udokumentowanej promesą kredytową stanowiło dla instytucji oceniającej potwierdzenie, że firma ma zapewnione źródła finansowania projektu, a przyjęte założenia są realne i możliwe do realizacji.


MARIUSZ NOWAK

Fortis Bank Polska

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA