| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Do czego służy system INTRASTAT

Do czego służy system INTRASTAT

System INTRASTAT to system statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce funkcjonuje od 1 maja 2004 r. Jest narzędziem do przekazywania przez przedsiębiorców w kraju członkowskim Unii Europejskiej informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów należących do Wspólnoty.


Nie wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazywania zgłoszeń do systemu Intrastat. Obowiązek o dokonanych przywozach i wywozach towarów między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej ciąży na tych przedsiębiorcach, którzy osiągnęli pewne ustalone na dany rok sprawozdawczy (kalendarzowy) i ogłoszone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie badań statystycznych statystyki publicznej, wartości w ramach tych obrotów. Wartości te to tzw. progi statystyczne. Progi statystyczne są ustalone odrębnie dla przywozu i odrębnie dla wywozu towarów. Są one publikowane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby każdy podmiot mógł stwierdzić, czy i w jakim zakresie podlega obowiązkowi składania deklaracji INTRASTAT.


Ważne!

Obowiązek zgłaszania danych do systemu INTRASTAT ciąży na tych przedsiębiorcach, którzy osiągnęli pewne progi statystyczne.


Wyróżniamy dwa rodzaje progów: podstawowy i szczegółowy. Progi podstawowe są to konkretne wartości rocznych obrotów towarowych określone odrębnie dla transakcji przywozowych i wywozowych. Podatnik, u którego wartość przywozu lub wywozu w ramach Wspólnoty w danym roku przekroczy wartość ustaloną dla odpowiedniego progu podstawowego, będzie zobowiązany do przekazywania informacji o tych obrotach.


W sytuacji gdy zostanie przekroczony próg podstawowy np. w przywozie, a nie zostanie jeszcze przekroczony próg podstawowy w wywozie, obowiązek dokonywania zgłoszenia INTRASTAT wystąpi wyłącznie w przywozie.


Na 2007 r. określono progi podstawowe w następujących wysokościach:

l w przywozie: 500 000 zł,

l w wywozie: 800 000 zł.


Kolejnymi progami statystycznymi, które są stosowane w Polsce, są tzw. progi szczegółowe (dawne progi specyficzne). Również w tym przypadku określone są dwa progi - dla przywozu i wywozu. Wartość ustalona dla tych progów jest wyższa aniżeli wartość ustalona dla progów podstawowych. W praktyce osoby osiągające znaczne wartości obrotów towarowych z krajami UE będą obowiązane do przekazywania bardziej szczegółowych informacji na temat realizowanych obrotów towarowych z ww. krajami niż osoby, których obroty przekroczyły próg podstawowy, ale nie przekroczyły progu szczegółowego.


Na 2007 r. określono progi podstawowe w następujących wysokościach:

l w przywozie: 29 000 000 zł,

l w wywozie: 49 000 000 zł.


Podatnicy, u których wartości przywozu lub wywozu towarów w ramach państw Unii Europejskiej w 2004 r. nie przekroczyły progów podstawowych ustalonych na rok 2005, są zwolnieni z obowiązku przekazywania informacji na potrzeby systemu INTRASTAT do chwili przekroczenia progów w bieżącym roku sprawozdawczym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »