REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Andrzej Lewandowski

REKLAMA

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z Niemcem, który pracuje w Niemczech w ramach stosunku pracy. Podobno nie muszę zgłaszać tego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych, bo ma on podlegać ubezpieczeniom ze stosunku pracy w kraju, w którym posiada miejsce zamieszkania (Niemcy). Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym i składkami na Fundusz Pracy?


RADA

REKLAMA


Osoba ta podlega systemowi zabezpieczenia społecznego w Niemczech. Ewentualny obowiązek ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia podlega ocenie zgodnie z niemieckimi przepisami. Za tę osobę nie należy odprowadzać żadnych składek do polskiego systemu. Będzie ona miała prawo do świadczeń zdrowotnych z tytułu ubezpieczenia w Niemczech.


UZASADNIENIE

REKLAMA


Osoba zatrudniona w jednym Państwie Członkowskim Unii Europejskiej podlega ubezpieczeniom wyłącznie w państwie zamieszkania. Wynika to z postanowień prawa unijnego dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Obywatel Państwa Członkowskiego UE zatrudniony w Państwie Członkowskim UE podlega ubezpieczeniom w tym państwie bez względu na swoje miejsce zamieszkania i państwo pochodzenia oraz bez względu na to, w którym Państwie Członkowskim znajduje się siedziba podmiotu, który go zatrudnia.


Powyższa zasada ma zastosowanie do osób podejmujących szeroko rozumianą działalność zarobkową, zarówno najemną (która obejmuje zatrudnienie, umowy cywilnoprawne itd.), jak i do osób wykonujących działalność na własny rachunek.

REKLAMA


Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jednym z nich jest przypadek, w którym osoba podejmuje najemną pracę zarobkową (np. zatrudnienie, zlecenie) w więcej niż jednym Państwie Członkowskim UE. Jeżeli osoba ta ma miejsce zamieszkania w jednym z państw, w którym pracuje, to podlega systemowi zabezpieczenia społecznego państwa zamieszkania. Jej obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego podlega więc ocenie z punktu widzenia przepisów prawa państwa zamieszkania. Oznacza to, że przepisy obowiązujące w państwie zamieszkania decydują o tym, czy za tę osobę należy odprowadzać składki ubezpieczeniowe, jaki jest zakres ubezpieczeń obejmujących tę osobę i jaka obowiązuje wysokość składek. Rozstrzyga się przy tym nie tylko kwestie ubezpieczeń z tytułu działalności wykonywanej w tym państwie, ale również działalności wykonywanej w innym Państwie Członkowskim UE (w którym ta osoba nie podlega ubezpieczeniom).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeśli zgodnie z prawem państwa zamieszkania określony rodzaj działalności podejmowanej za granicą rodzi obowiązek ubezpieczeniowy, wówczas osoba podejmująca taką działalność (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, na umowę zlecenia itp.) podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń w państwie zamieszkania również z tytułu tej działalności, nawet jeśli siedziba pracodawcy lub zleceniodawcy mieści się poza terytorium państwa zamieszkania. Gdyby natomiast okazało się, że rodzaj wykonywanej pracy za granicą nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń w państwie zamieszkania, to z tytułu tej pracy osoby takiej nie trzeba zgłaszać do ubezpieczeń ani opłacać za nią składek.


Osoba, z którą ma Pan podpisać umowę zlecenia, mieszka w Niemczech na stałe i jest tam zatrudniona. Z tytułu tego zatrudnienia składki są opłacane do niemieckiego systemu zabezpieczeń społecznych. Osoba ta podlega zatem ustawodawstwu niemieckiemu, więc jej prawa i obowiązki w zakresie zabezpieczenia społecznego, zdrowotnego, systemu świadczeń rodzinnych czy świadczeń dla bezrobotnych są oceniane na podstawie niemieckich przepisów.


W przypadku podpisania z taką osobą umowy zlecenia przez polską firmę, ewentualny obowiązek ubezpieczeniowy zleceniobiorcy z tytułu tej umowy podlega ocenie na podstawie prawa niemieckiego. Jeżeli w odniesieniu do takiej umowy niemieckie przepisy ubezpieczeniowe przewidują konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń i odprowadzania składek do systemu niemieckiego, polska firma zlecająca pracę takiej osobie może być zobowiązana, jako płatnik, do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w Niemczech.


W celu uzyskania informacji, czy z tytułu danej umowy powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych w Niemczech, należy zwrócić się do właściwej niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej, w której są za tę osobę opłacane składki. Jeśli instytucja ta stwierdzi, że dana osoba podlega ubezpieczeniom w Niemczech, wystawi zaświadczenie E-101 DE i przekaże jego kopię do ZUS. Zaświadczenie to potwierdza, że zainteresowany podlega wyłącznie niemieckiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych i nie podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Stanowi ono podstawę do zwolnienia z obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych w Polsce od umowy zlecenia.


Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych tego zleceniobiorcy, jako osoby podlegającej ustawodawstwu niemieckiemu, wynikają z niemieckich przepisów. Jeśli osoba ta zachoruje przebywając na terytorium Polski, koszt świadczeń zdrowotnych udzielonych przez placówki służby zdrowia w Polsce zrefunduje właściwa niemiecka kasa chorych.


W omawianych okolicznościach z tytułu umowy zlecenia nie będzie obowiązku odprowadzania składek do systemu polskiego (ZUS), zarówno w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, jak i składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (w tym na Fundusz Pracy).


l art. 2 ust. 1, art. 14 ust. 2 lit. b) i) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),

art. 2 ust. 1, art. 14 ust. 2 lit. b) i) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),

l art. 12a ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1973 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 72.74.1).


Andrzej Lewandowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • endriu
    2022-12-15 13:00:56
    Witam , jestem polakiem lecz chcę podjąc prace na umowę zlecenie w niemczech , firma twierdzi ze wszystkie składki beda odprowadzane do niemiec wiec czy do polski jakieś składki muszą też być czy tylko do niemiec jak twierdzi firma
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

REKLAMA

Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

REKLAMA