| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.


Komisja Europejska pełni rolę koordynatora realizowania obchodów ERRSW. W Polsce Krajowym Organem Wykonawczym (KOW) jest Departament ds. Rodziny, Kobiet i Szkolenia dla firm w ramach inicjatywy Europejskiego Roku Równych Szans Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. Obchody ERRSW rozpoczną się w czerwcu krajową imprezą inaugurującą. Wszystkie działania wyłonione w czasie wspomnianego konkursu będą realizowane do końca 2007 r.

Projekty, które zakwalifikowano do finansowego wsparcia w wysokości ok. 70 proc. każdy, dotyczą bardzo różnych działań. Jednym z przykładów otrzymania pieniędzy przez mikroprzedsiębiorstwo (a przypominam, że wnioskowano do Komisji Europejskiej) na rzecz innych przedsiębiorstw jest projekt pt.: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”.


W ramach jego realizacji zaplanowano między innymi działania skierowane do przedsiębiorców z powiatu krakowskiego, oferujących usługi dla ludności, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jest powszechnie uznawane za publiczne, np. restauracje, kawiarnie. Postanowiono dotrzeć do nich z informacją dla personelu obsługującego klientów, jak należy postępować, pomagać klientom niepełnosprawnym ruchowo (w tym niepełnosprawność starcza), upośledzonym, epileptykom itp. Projekt zwraca się przeciw dyskryminacji osób niepełnosprawnych i starszych w dostępie do czynnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym. Mając na uwadze kłopoty w sprawnym i swobodnym poruszaniu się, osoby takie często rezygnują z pobytu w miejscach, w których ich ułomności fizyczne będą bardziej widoczne i rażące.


Planuje się przeszkolić w ciągu 5 miesięcy personel 30 takich firm. W zamian za uczestnictwo w programie firmy otrzymają certyfikat i odznaczenie: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”. Szkolenia będą jednodniowe, w ten sposób nie będą nadmiernie obciążać pracodawców. Szkolenia mają za zadanie przygotować personel do obsługi klientów sprawnych inaczej tak, aby byli w stanie umożliwić im swobodę bycia w miejscu publicznym. Z przeprowadzonych na potrzeby realizacji tego projektu anonimowych ankiet wynika, że obsługa w takich miejscach, jak restauracje, banki, kina, często stykając się z osobami na wózkach czy choćby osobami starszymi, poruszającymi się za pomocą laski, nie potrafi im pomóc w zajęciu dogodnego miejsca, ponieważ nie wie, w jaki sposób działają wózki inwalidzkie, gdzie zablokować koła, którą rękę podeprzeć, czy tę z laską, czy tę drugą, w jaki sposób reagować na zachowanie osób z atakiem epilepsji itp. Brak tej wiedzy powoduje, że wspomniane miejsca stają się nieprzystępne dla osób, które przecież są sprawne inaczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »