| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

W ramach jednego projektu, który będzie realizowany przy udziale funduszy unijnych dostępnych w programach operacyjnych na lata 2007-2013, przedsiębiorca będzie mógł podjąć działania inwestycyjne, jak również zakupić usługi oraz szkolenia.


Finansowanie krzyżowe będzie najszerzej stosowane w dwóch programach operacyjnych: Innowacyjnej gospodarki oraz Kapitału ludzkiego. Pierwszy z nich oferuje przedsiębiorcom dotacje na innowacyjne inwestycje oraz wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych, a drugi pieniądze na szkolenia, zakup usług doradczych i studiów podyplomowych dla pracowników. Ogólne zasady stwarzają możliwość stosowania cross-financingu w regionalnych programach operacyjnych. W nich także mają znaleźć się środki na dotacje dla firm. Jeszcze jednak nie wiadomo, na jak szerokie zastosowanie tego rozwiązania zdecydują się urzędy marszałkowskie.


W przypadku programu Innowacyjna gospodarka najszerzej cross-financing będzie stosowany w priorytecie IV Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa. Choć nie został jeszcze opublikowany dokładny opis szczegółowych zasad finansowania szkoleń czy usług doradczych przy inwestycjach, to z zapowiedzi urzędników resortu rozwoju i gospodarki wynika, że będzie to rozwiązanie szeroko stosowane.


Można się spodziewać, że najszersze zastosowanie finansowanie krzyżowe będzie miało w Działaniu 4.4, które oferuje firmom możliwość skorzystania z bezpośrednich dotacji inwestycyjnych. Mogą one zostać przeznaczone na nabycie rozwiązań technologicznych (np. w procesie produkcji), które są obecne w Polsce nie dłużej niż trzy lata. W ramach projektu firma może także zakupić usługi szkoleniowe i doradcze dla pracowników.


Przeznaczenie części dotacji na szkolenia może dla przedsiębiorcy oznaczać niewielkie oszczędności, wynikające z innego wyliczania maksymalnej wysokości wsparcia unijnego w projekcie. Dla części inwestycyjnej będą one ustalane zgodnie z regionalną mapą pomocy publicznej. W zależności od regionu Polski udział środków unijnych będzie stanowił od 30 do 40 proc. wartości przedsięwzięcia. Natomiast dla części szkoleniowej wyniesienie ono 55 proc.


Z możliwości finansowania twardych inwestycji z programu Kapitał ludzki będą korzystały głównie firmy szkoleniowe. Mogą one przeznaczyć część uzyskanych dotacji na realizację szkoleń dla innych przedsiębiorców na dostosowywanie budynków, pomieszczeń i miejsc pracy do potrzeb na przykład osób niepełnosprawnych. Inne działania, które mogą zostać sfinansowane w ten sposób, to zakup sprzętu informatycznego oraz tworzenie baz danych.


Zgodnie z prawem unijnym w przypadku działań z zakresu integracji społecznej (wsparcie dla osób wykluczonych) finansowanie krzyżowe może stanowić do 15 proc. wartości projektu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK