REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Plan życia zawodowego

Marzena Czarnowska
Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji.
Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji.

REKLAMA

REKLAMA

O ile wcześniejsze etapy Twojego życia – kolejne etapy edukacji miały swój początek i raczej rychły koniec, o tyle życie zawodowe wydaj się nie mieć końca. Założenia dotyczące świadczeń emerytalnych są takie, że każda zdrowa osoba będzie aktywna zawodowo przez blisko 40 lat.

Może to dużo, a może nie, faktem jednak pozostaje, że przez te kilkadziesiąt lat będziesz mniej lub bardziej aktywny zawodowo. Niektórzy uważają, że to co dzieje się w ich życiu zawodowym jest poza ich kontrolą – nie mają wpływu na przyjęcie ich do pracy, warunki pracy i płacy czy decyzję o awansie. Jeśli zaś Ty uważasz inaczej – przeczytaj poniższe wskazówki, przede wszystkim trzeba mieć dobry plan.

REKLAMA

Nastawienie psychiczne

Dla wielu osób stosowanie autosugestii jako sposobu osiągania sukcesu jest śmieszne i niewarte zachodu. Psychologia jednak udowadnia, że wizualizacja sukcesu i siebie samego w perspektywie kilku lat pozwala ułatwić realizację planów. Warto więc spróbować – to nic nie kosztuje. Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji. Postawienie przed sobą celów pozwala usystematyzować długofalowe działania. Motywuj się do zdobywania nowej wiedzy, rozwijaj zainteresowania i niweluj braki, nadążaj za nowinkami technicznymi. Twoje braki wcale nie muszą dotyczyć wiedzy – możesz mieć kłopoty z nawiązywaniem kontaktów lub wystąpieniami publicznymi – spróbuj rozwiązać te problemy przez udział w stosownych szkoleniach.

Bądź aktywnym pracownikiem

Stań się ekspertem w danej dziedzinie, naucz się wykorzystywać własne umiejętności do usprawnienia swojej pracy. Bądź na bieżąco w sprawie układów panujących w Twojej firmie – nie wdawaj się w intrygi, ale miej orientację w sytuacji. Ustal drogę awansu w swoim miejscu pracy. Podejmuj rozsądne ryzyko – analizuj możliwe straty i sukcesy, które staną się twoim udziałem, gdy podejmiesz wiążącą decyzję. Zgłaszaj nowe pomysły. Korzystaj z informacji zwrotnej – doceniaj pochwały i wyciągaj wnioski z krytyki. Zaproponuj zmianę swoich obowiązków.

Czytaj także: Jak wyrażać krytykę i jak ją przyjmować?

Kolejne etapy działania – czas na zmiany

Zgodnie z przyjętym przez Ciebie planem kariery zawodowej, powinieneś w najbliższym czasie zmienić pracę, by rozwinąć pewne umiejętności, których nigdy nie wykorzystasz na obecnym stanowisku. Najpierw dobrze przeanalizuj swoją sytuację zawodową i możliwości osiągnięcia sukcesu. Jeśli nie jest to najlepszy moment na zmiany, nie dąż do nich za wszelką cenę – plan, który zakładałeś rok temu może ulec zmianie, to normalne, że pewne założenia trzeba będzie jeszcze raz przemyśleć i dostosować do aktualnych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak odchodzić z pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA