REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia z wiatru: podejmij Wielkie Wyzwanie NCBR i wygraj milion złotych

Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Do 14 grudnia można zgłosić się do inicjatywy Wielkie Wyzwanie: Energia, organizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ze środków Funduszy Europejskich. Aż milion złotych nagrody czeka na najlepszy prototyp małogabarytowej elektrowni wiatrowej. Wielki Finał, w którym najlepsze prototypy będą rywalizowały ze sobą bezpośrednio o nagrodę główną, zaplanowano w sierpniu 2021 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Do udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia może zgłosić się każdy zainteresowany - naukowcy, inżynierzy, studenci, entuzjaści innowacji czy „garażowi” wynalazcy – indywidualnie lub w zespołach. Ich zadaniem jest opracowanie prototypu kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Wyzwanie przewiduje tylko jednego zwycięzcę i jedną nagrodę główną w postaci miliona złotych. Co istotne, to uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, jakie opracują w trakcie zawodów.

REKLAMA

Reguły gry

REKLAMA

NCBR przygotował dla uczestników wyzwania „Podręcznik Uczestnika”, w którym określa wszelkie zasady inicjatywy, przebieg wyzwania, jak i techniczne parametry prototypu. W skład prototypu przede wszystkim musi wejść siłownia wiatrowa, a więc urządzenie lub zespół urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną. Magazyn energii nie jest obowiązkowym elementem urządzenia.

Prototyp powinien być zdolny do pracy off-grid (bez podłączenia do sieci elektroenergetycznej) oraz  pozyskiwania energii z wiatru cechującego się dużą zmiennością prędkości oraz kierunku. Musi być przystosowany do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych w warunkach przydomowych, co ogranicza jego parametry takie jak określone w Podręczniku wymiary, masę czy poziom natężenia generowanego hałasu. Również, NCBR zwraca uwagę na estetykę urządzenia, proponując dodatkowo nagrodę w kategorii „wzornictwo”.  

Ku czystemu powietrzu z OZE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Konsekwencje wykorzystania paliw kopalnych i emisyjnych źródeł energii wraz z globalnym kierunkiem ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz konieczność likwidacji niskiej emisji i smogu, wymuszają korzystanie z energii odnawialnej, w tym wiatru. Energia wiatru jest powszechnie wykorzystywana w większości krajów Unii Europejskiej i ma szansę na szerokie zastosowanie w Polsce. W naszym kraju jednak obecne wykorzystanie energii wiatrowej odbywa się w instalacjach komercyjnych o dużej mocy wytwarzania. Istniejące ograniczenia prawne oraz niska świadomość społeczna sprawiają, że potencjał energetyki wiatrowej nie jest wykorzystywany. Obszarem wymagającym większego zainteresowania jest skala przydomowa, w której producentem energii jest prosument.

Poprzez organizację Wielkiego Wyzwania: Energia, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce promować korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz przyczynić się do wzrostu świadomości i upowszechnienia wiedzy na temat małogabarytowych elektrowni wiatrowych. To również szansa na zmotywowanie środowiska naukowego i przemysłowego do zaangażowania własnych zasobów do rozwijania proekologicznych technologii.

Do udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia można zgłosić się za pomocą prostego formularza, dostępnego na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

Wielkie Wyzwanie: Energia jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3. Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych.

Materiał przygotowany we współpracy z NCBR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA