| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Terroryzm w sieci

Terroryzm w sieci

Eksperci od spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że terroryści coraz częściej przeprowadzają szkolenia i zbierają pieniądze przez Internet, a to tylko wierzchołek góry lodowej – na co dzień nasze dzieci a nawet my sami jesteśmy zagrożeni prześladowaniem w sieci.

Molestowanie w Internecie - Cyberstalking

Niekiedy za pośrednictwem Internetu przesyłane są groźby seksualnego napastowania czy przemocy fizycznej. Prześladowcy najnowszej generacji działają znikąd. Policja twierdzi, że używanie Internetu z celowym zamiarem, by dokuczyć, poniżyć i sterroryzować wybraną osobę, jest czymś w rodzaju futurystycznego zagrożenia, wiszącego nad głową ludzkości.

Eksperci twierdzą, że problem rośnie wraz z dostępnością internetu, a prześladowca już może dosięgnąć człowieka wybranego celowo lub całkowicie przypadkowo. Ofiarą stanie się polityk, któremu anonimowy człowiek grozi śmiercią. Poczucie anonimowości i całkowitego bezpieczeństwa utraci kobieta, gdy w Internecie ukażą się jej roznegliżowane zdjęcia, prawdziwe lub spreparowane techniką komputerową.

Większość agencji wymiaru sprawiedliwości nie ma wyposażenia technicznego oraz odpowiedniej wiedzy potrzebnej do walki z elektronicznymi prześladowcami. To zwiększa poczucie bezkarności przestępców. Często na szczęście do ostatecznej identyfikacji prześladowców z Internetu policjanci dochodzą metodą tradycyjną.

Przeprowadzają wywiad z prześladowaną osobą i próbują znaleźć motyw postępowania anonimowego prześladowcy. Ofiara przeważnie zna swego stalkera lub co najmniej była z nim w krótkim kontakcie. Policję interesuje więc, czy naraziła się komuś w miejscu pracy lub w grupie znajomych, czy zerwała z partnerem lub była na tyle nieostrożna, że pozostawiła swe prawdziwe dane osobowe w internetowych pokojach do rozmów.

Sposoby obrony

Po pierwsze i najważniejsze bądźmy ostrożni umieszczając swoje dane w Internecie. Mnogość portali społecznościowych znacząco zwiększa zagrożenie i tu właśnie należy uważać – nie podawać numeru telefonu, adresu czy danych osobowych. Jeśli mimo usilnych starań padniemy ofiarą prześladowcy mamy prawo zgłosić przestępstwo, archiwizując oczywiście jego dowód.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK