REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja danych z wieloma niewiadomymi (Excel)

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach, gdy rynek jest niezwykle dynamiczny a na finanse firmy wpływa wiele zewnętrznych czynników. W analizie finansowej pomocna nam będzie optymalizacja danych z wieloma niewiadomymi. Funkcja ta umożliwia maksymalizację, wyniku finansowego i minimalizację kosztów prowadzenia. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest Solver.

REKLAMA

Dodatek Solver pozwala na znalezienie najlepszego rozwiązania dla wskazanych komórek — optymalizuje cel przy określonych warunkach ograniczających. Narzędzie
to należy dodać do programu Microsoft Office Excel 2007 w sposób, jaki został zaprezentowany na początku rozdziału. Po włączeniu dodatku Solver jest on dostępny na wstążce w zakładce Dane w sekcji Analiza.

REKLAMA

Podczas pracy z poleceniem Solver najważniejsze jest zbudowanie z posiadanych informacji właściwego modelu, dopiero potem można wywołać okno Solver (rysunek 9.24)*. W oknie najważniejsze są trzy elementy: komórka docelowa — komórka, której wartości mają zostać zoptymalizowane do określonego celu (maksymalizacji, minimalizacji lub wskazanej wartości), komórki zmieniane — komórki, które w modelu z niewiadomymi, jakie program musi rozwiązać, ograniczenia — nałożone w modelu ograniczenia. Dodatkowe ustawienia można wywołać, wybierając przycisk Opcje otwierający kolejne okno (widoczne na rysunku 9.25)*. 

Polecamy: Sposoby na tańsze drukowanie


Poszczególne opcje oznaczają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalny czas — liczba sekund, w czasie których Solver musi odnaleźć rozwiązanie; maksymalna wartość, którą można wprowadzić, to 32767.

Liczba iteracji — liczba pośrednich obliczeń; mniejsza wartość skraca czas obliczania; maksymalna wartość to również 32767.

Dokładność — wartość wskazująca na dokładność tolerancji dla komórki ograniczenia; wartości z zakresu od 0 do 1; dokładność tym większa, im więcej miejsc
dziesiętnych.

Tolerancja — wartość wskazująca w procentach akceptowalne odchylenie od wartości optymalnej dla komórki docelowej spełniającej ograniczenia całkowite;  zastosowanie wyłącznie dla zadań z ograniczeniami całkowitymi.

Przyjmij model liniowy — opcja przyspieszająca wyszukiwanie rozwiązania w przypadku optymalizacji liniowej.

Przyjmij nieujemne — komórki zmieniane bez określonej dolnej granicy w ograniczeniach przyjmują minimalną wartość równą zero.

Automatyczne skalowanie — opcja umożliwiająca skalowanie, jeśli między danymi i wynikami jest duża różnica wartości.

Pokaż wynik iteracji — zaznaczenie tej opcji pozwala na zatrzymanie poszukiwania rozwiązania i wyświetlenie każdej iteracji (każdego możliwego rozwiązania).

Polecamy: Podróże lotnicze przełożonego

Po rozwiązaniu zadania pojawia się okno Solver – Wyniki (rysunek9.26)*, w którym możliwe jest pozostawienie wyliczonego rozwiązania lub przywrócenie wartości początkowych. Dodatkowo wyliczony wynik po kliknięciu przycisku Zapisz scenariusz… może zostać zapisany w Menedżerze scenariuszy do późniejszego wykorzystania.

Ostatnim elementem dostępnym w tym oknie są raporty. Zostaną one dodane w nowych arkuszach, jeśli ich nazwy bądź podświetlone.

Dostępne są trzy typy raportów:

Wyników — prezentuje informacje o warto$ciach oryginalnych i końcowych dla komórek zmienianych, wskazuje, jakie zostały nałożone ograniczenia oraz jaką
wartość przyjmuje komórka celu.

Wrażliwości — informacje wskazujące na czułość rozwiązania zawartego w komórce celu oraz na niewielkie zmiany w ograniczeniach.

Granic — zawiera informacje o komórkach docelowych oraz zmienianych wraz z wartościami końcowymi, a także prezentuje dolną i górną granicę, którą mogą przjąć poszczególne komórki zmieniane.

* rysunki dostępne w książce lub na stronie źródłowej artykułu

Źródło: "Excel w firmie. Controlling, finanse i nie tylko", Wydawnictwo Helion.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA