REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi współdzielone - w jakich dziedzinach się sprawdzą?

Usługi współdzielone, biuro/fot.Shutterstock
Usługi współdzielone, biuro/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współdzielenie świetnie działa już w transporcie, sektorze hotelarskim, czy turystyce. Gdzie jeszcze sprawdza się ekonomia współdzielenia? Czy takie usługi zdominują rynek?

Ekonomia współdzielenia sprawdza się na wielu płaszczyznach

REKLAMA

Rosnące znaczenie internetu i urządzeń mobilnych w każdej sferze życia sprawia, że systematycznym zmianom ulega również model prowadzenia biznesu. Jak zauważają eksperci z firmy doradczej Walter Herz, światowe rynki zdobywają obecnie rozwiązania związane z ekonomią współdzielenia (sharing economy). Wprowadzają prawdziwie rewolucyjne zmiany w wielu sektorach gospodarki. O skali rozwoju tej dziedziny, która jest jednym z przejawów powszechnej cyfryzacji, świadczyć mogą szacunkowe dane, które mówią że w ciągu dekady wartość branży na świecie wzrośnie ponad dwudziestokrotnie.

REKLAMA

Specjaliści Walter Herz przyznają, że współdzielenie świetnie działa już w transporcie, sektorze hotelarskim, turystyce, czy HR. - Samochody zamawiane na określony czas z poziomu aplikacji, czy mieszkania w dowolnym miejscu na świecie udostępniane do wynajmu on-line to usługi, które podobnie jak typowy e-commerce, stają się częścią powszechnego handlu internetowego – zwracają uwagę doradcy.

Coworking nie tylko dla startupów

Zdaniem ekspertów Walter Herz, koncepcja współdzielenia doskonale sprawdza się również na rynku biurowym. - Znalazła swój wyraz w rozwoju przestrzeni coworkingowych, które powstały z myślą o stworzeniu optymalnego środowiska pracy dla startupów, młodych firm, czy freelancerów. Dzięki synergii, jaką zapewnia tego rodzaju przestrzeń takie podmioty mogły się szybciej rozwijać. Dziś jednak trend związany z rozwojem powierzchni coworkingowych wykorzystują również coraz częściej duże firmy i korporacje, które we współpracy ze startupami widzą ogromną wartość. I nic dziwnego, bo wyceniane są często wyżej od dojrzałych przedsiębiorstw – informują specjaliści.

Rozrastający się coworking odpowiada zapotrzebowaniu obecnego rynku, na którym coraz popularniejsza staje się praca zdalna i kontraktowa oraz wykonawstwo projektowe.

Jak potężnym filarem rynku biurowego stał się już ten segment widać na przykładzie Londynu, gdzie w 2017 roku operatorzy coworkingowi wygenerowali około 40 proc. udziału w ogólnej aktywności najemców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za popularnością tego typu rozwiązań stoi wygoda i efektywność najmu, co jest bezpośrednio związane z powszechnym już zjawiskiem smart workingu. Zgodnie z elastyczną koncepcją pracy obowiązki zawodowe wykonywane są w różnych miejscach i godzinach. W opinii ekspertów Walter Herz, coworking jako praktyczne rozwiązanie oparte na formule plug&play (podłącz i używaj) w pełni odpowiada tym potrzebom, bo w przeciwieństwie do oferty klasycznych operatorów powierzchni biurowych, nie wymaga podpisywania długoterminowych umów najmu.

Atmosfera, klimat i networking

REKLAMA

Idea współdzielenia odzwierciedla zmiany zachodzące w stylu życia i organizacji pracy. Dla młodych ludzi cyfryzacja i szybki dostęp do różnych usług za pośrednictwem platform internetowych stanowi naturalne środowisko, w którym dorastali.

Poza niewątpliwie zachęcającym aspektem ekonomicznym, wielu przedsiębiorców widzi w coworkingu również możliwość przyciągnięcia do firmy nowych talentów. Atmosfera i klimat coworków i swoistych ekosystemów biznesowych, jakie ze sobą niosą koresponduje z wymaganiami młodego pokolenia, które poszukuje w miejscu pracy także możliwości budowania relacji i przynależności do określonej społeczności.

Jak podkreślają specjaliści, wyjątkowym nośnikiem przestrzeni coworkingowych, które skupiają ludzi pracujących w różnych branżach jest też networking. Daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń, jak również nawiązywania ciekawych kontaktów. Współdzielenie przestrzeni biurowej wpływa więc nie tylko na wzrost motywacji, ale także pozwala zyskać świeże podejście do biznesu i nawiązać ciekawą współpracę.

Zmiana myślenia o własności

Pierwsze przestrzenie coworkingowe pojawiły się w Polsce ponad pięć lat temu. Teraz powierzchnie do wynajmowania na godziny są już dostępne w kilkuset miejscach, we wszystkich największych miastach w kraju. W Warszawie tworzone są w najlepszych obiektach biurowych, a wraz ze wzrostem popularności wzrasta również ich jakość i walory aranżacyjne.

Na rozwój rozwiązań sharing economy istotny wpływ ma też zmiana sposobu myślenia konsumentów o własności, która nie jest już obecnie elementem budowania statusu społecznego. Młodzi ludzie chcą płacić tylko za dobra, z których realnie korzystają i tylko wtedy kiedy ich rzeczywiście potrzebują. Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że na stałe nie potrzebują choćby samochodów, skoro rzadko ich używają. Wolą je wypożyczać, by uniknąć kosztów i obowiązków związanych z ich posiadaniem.

Raczkujący car sharing

Użytkowanie aut na minuty, które w Polsce dopiero zaczyna zyskiwać na popularności, na świecie jest już codziennością. - W naszym kraju takie usługi dostępne są obecnie tylko w pięciu miastach i wykorzystuje je zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób, podczas, gdy w Europie to usługa, z której korzysta kilku milionów osób, informują doradcy Walter Herz. – A na przykład w Niemczech samochody na minuty można wypożyczyć w 600 miastach i jeździ nimi 1,7 mln, a rynek notuje co roku wzrost o jedną trzecią. Przy czym, usługi car sharingu obejmują zarówno transport osobowy, jak i towarowy, a z samochodów korzystają tak osoby prywatne, jak i firmy - dodają.

Usługi i praca z sieci

Ekonomia współdzielenia przynosi również zmiany w zakresie sposobu poszukiwania pracowników i świadczenia pracy. Podstawą i w tym przypadku jest oczywiście platforma internetowa, której model biznesowy polega na łączeniu zleceniodawców i zleceniobiorców. Ci pierwsi definiują swoje potrzeby, a zleceniobiorcy określają swoją dostępność i możliwości świadczenia usług i pracy w określonym miejscu i czasie.

Poza tym, szybką ewolucję możemy obserwować także w przypadku dostępnych w sieci aplikacji ogólnego użytku. Dzięki nim w ekspresowy sposób można dziś na przykład zamówić opiekunkę do dzieci, prace fachowe, czy usługi porządkowe. Teraz tego typu serwisy rozwijają się w kierunku oferowania usług we wszystkich obszarach życia.

Autor: Walter Herz

Walter Herz to wiodący, polski podmiot prowadzący działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych. Firma świadczy kompleksowe, specjalistyczne usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego i zapewnia pełną obsługę firmom oraz instytucjom związanym z rynkiem nieruchomości. Eksperci Walter Herz wspierają klientów w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni, komercjalizacji inwestycji, a także procesie zarządzania i administrowania projektami. Firma powołała pierwszą w kraju Akademię Najemcy, oferującą najemcom powierzchni biurowych z całej Polski bezpłatne szkolenia stacjonarne prowadzone w Warszawie i innych miastach. W trosce o najwyższy poziom etyczny świadczonych usług agencja wprowadziła Kodeks Dobrych Praktyk. Firma Walter Herz jest zrzeszona w organizacjach i stowarzyszeniach wspierających rozwój sektora BPO/SSC w Polsce.

Polecamy serwis: E-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA