REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej?

Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej? /fot. Fotolia
Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pewne cechy chmur obliczeniowych sprawiają, że są one szczególnie atrakcyjne dla biznesu. Jakie są najważniejsze powody, dla których firmy powinny zaufać technologii chmur i wykorzystywać je w swojej pracy?

REKLAMA

Powód pierwszy: prostota

Chmury są bardzo proste w obsłudze; korzystanie z nich nie wymaga zdobywania zaawansowanych umiejętności informatycznych ani kończenia jakichkolwiek kursów. Co więcej, wykupując usługi chmurowe u ich operatora, przerzucamy na niego obowiązek dbania o zaplecze techniczne cloud computingu. W praktyce, dla pracowników przedsiębiorstwa oznacza to  możliwość pełnego koncentrowania się na istocie biznesu.

Pamiętać też należy o fakcie, że rozwiązania chmurowe realizowane za pośrednictwem firm informatycznych są tańsze od utrzymywania własnych baz danych i serwerowni, co z perspektywy firmy pozwala na oszczędności, przeznaczane następnie na rozwój biznesu lub wyższe pensje.

Powód drugi: sprawniejszy biznes

Często zdarza się, że sukces przedsiębiorstwa zależy od błyskawicznego reagowania na zmiany sytuacji na rynku lub posunięcia konkurencji. Technologia chmurowa gwarantuje właścicielom firm permanentny dostęp do najnowszych informacji (dzięki stałemu połączeniu z internetem), a następnie, po podjęciu na ich podstawie określonej decyzji, błyskawiczne przesłanie jej do klientów, kontrahentów czy współpracowników. Poza tym chmury, dzięki ciągłemu połączeniu z siecią są na bieżąco aktualizowane, co zapobiega możliwości pozostanie w „technologicznym tyle” za plecami konkurencji. Powyższe czynniki sprawiają, że firma działa o wiele sprawniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powód trzeci: oszczędności

Utrzymywanie własnych centrów danych połączone z zatrudnianiem specjalistów z branży teleinformatycznej wiąże się ze stałymi, wysokimi kosztami. Wykorzystywanie chmur pozwala na zamianę tych wydatków na niewielką, comiesięczną opłatę, w ramach której otrzymuje się gwarancję sprawnej łączności z internetem, automatycznych aktualizacji i zabezpieczenia danych przed zagrożeniami zarówno fizycznymi jak i cyfrowymi. 

Powód czwarty: dostosowanie do potrzeb

Niektóre branże, takie jak chociażby budownictwo czy turystyka, to tzw. branże sezonowe; natężenie pracy zależne jest od pory roku. Podczas szczytu sezonu, kiedy owo natężenie osiąga najwyższy poziom, największa jest też ilość danych przechodzących przez firmowe komputery. Chmury obliczeniowe pozwalają na dostosowanie ich wydajności (zwiększenie bądź zmniejszenie pojemności) do aktualnych potrzeb, a co ważne, przekłada się to na koszta korzystania z chmur – operatorowi płaci się tylko za wykorzystany potencjał chmury, a nie za z góry określone parametry. Tak więc poza sezonem, kiedy liczba klientów, a co za tym idzie zyski spadają, spadają też wydatki związane z obsługą informatyczną.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej. Firma w spadku – zarząd sukcesyjny


Powód piąty: nieograniczony dostęp

Chmury obliczeniowe oferują przedsiębiorcom bardzo ważne udogodnienie: możliwość dostępu do danych przy użyciu dowolnego sprzętu pozwalającego na połączenie się z internetem  - nieważne czy jest to komputer stacjonarny, laptop czy telefon komórkowy – z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem oczywiście że jest w nim zasięg. Uniezależnia to firmy od niewygodnych komputerów stacjonarnych i biur. Działalność gospodarczą można prowadzić dosłownie wszędzie.

Powód szósty: efektywniejszy personel

Powód numer sześć jest w pewnym sensie pochodną numeru pierwszego. Łatwość obsługi chmur sprawia, że każdy pracownik może pracować z dużą łatwością i wydajnością nie martwiąc się o to, że brak wykształcenia czy doświadczenia informatycznego sparaliżuje jego wysiłki. Właściciel przedsiębiorstwa ma za to do dyspozycji wykwalifikowany personel firmy świadczącej usługi cloud computingu, bez konieczności jego opłacania; ponosi jedynie niewielki koszta miesięczne związane z samą usługą „chmurową”.

Post scriptum

Jak wynika z powyższych rozważań, chmury stają się coraz użyteczniejszym, wszechobecnym, a co za tym idzie, coraz bardziej niezbędnym narzędziem w pracy przedsiębiorstw; co można potraktować jako kolejny – siódmy już powód – dla którego warto jest zaufać chmurom. Otóż wkrótce chmury staną się tak popularne, że każda firma która nie zdecyduje się na ich wykorzystanie już na starcie znajdzie się daleko za konkurencją. I to właśnie jest Powód siódmy: konieczność.

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA