| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Kupujemy komputer PC

Kupujemy komputer PC

Komputer ma w założeniu upraszczać człowiekowi życie. Paradoksalnie zakup nowego komputera lub aktualizacja już posiadanego jest czynnością dość skomplikowaną, szczególnie dla początkującego użytkownika. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże zagubionym w podjęciu decyzji o zakupie.

  • najważniejsze elementy karty graficznej to procesor graficzny (GPU) oraz pamięć graficzna (VRAM). Jeśli chcesz mieć wydajną kartę graficzną zadbaj o model z możliwie najnowszą technologią produkcji GPU oraz dużą ilością pamięci VRAM (standard to dziś 256 MB);
  • sprawdź w parametrach karty graficznej ile mocy potrzebuje do pracy. Niektóre z egzemplarzy potrafią bardzo obciążać zasilacz (stąd konieczność zapasu jego mocy). Większa moc to również większa ilość ciepła. W takim wypadku warto pomyśleć o dodatkowym chłodzeniu dla karty graficznej;
  • zorientuj się, czy karta wraz z osadzonym na niej systemem chłodzenia po zamocowaniu w obudowie nie będzie utrudniała montażu innych komponentów i będzie miała wystarczająco miejsca dla siebie;
  • za przesyłanie danych między poszczególnymi układami karty graficznej odpowiada magistrala pamięci. Im szersza, tym szybciej będzie pracować. Warto zaopatrzyć się w egzemplarz z minimum 256-bitową magistralą pamięci. Najbardziej wydajne modele mają dwukrotnie szerszą magistralę (512 bitów).

Podsumowanie

Komputer do pracy biurowej
Komputer do tego typu zastosowań będzie zdecydowanie najtańszy. Nie musi posiadać wydajnego procesora oraz karty graficznej. Nie wymaga również tak dużej ilości pamięci operacyjnej RAM. Szczególną uwagę warto zwracać na odpowiednią liczbę portów USB do podłączenia wszystkich niezbędnych urządzeń zewnętrznych (np. drukarka, skaner). Do kompletu przydałby się również monitor LCD z funkcją PIVOT umożliwiającą obracanie ekranu do pozycji pionowej.

Domowe centrum rozrywkiJeśli planujesz wykorzystywać komputer do celów rozrywkowych (przykładowo słuchania muzyki lub oglądania filmów) w szczególności powinieneś pamiętać o odpowiedniej pojemności twardego dysku, na którym będziesz przechowywał wszystkie dane. Elementem kluczowym jest również karta graficzna wyposażona w złącze cyfrowe o lepszej jakości obrazu i odpowiednie gniazda umożliwiające podłączenie komputera na przykład do telewizora.

Polecamy: Jak nie stracić danych?

Polecamy: Wyłącz standy - oszczędzisz portfel i środowisko

Komputer dla gracza
W tym wypadku najważniejsza jest moc obliczeniowa procesora oraz wydajność układu graficznego. Entuzjasta gier musi się liczyć z dość wysokim kosztem wyposażenia swojego komputera w mocny procesor oraz kartę graficzną. Może jednak oszczędzić na innych komponentach, jak chociażby twardym dysku, który nie musi mieć tak dużej pojemności, jak w przypadku multimediów. Warto również pomyśleć o większej ilości pamięci operacyjnej RAM.

Komputer dla specjalisty
Osoby zajmujące się profesjonalnie projektowaniem grafiki, montażem wideo, edycją dźwięku oraz projektowaniem z użyciem programów CAD dobrze wiedzą, że najważniejsza w ich przypadku jest maksymalna ilość pamięci operacyjnej RAM oraz możliwie najbardziej wydajna karta graficzna. Do już wysokiego kosztu tego typu komputera trzeba jeszcze doliczyć zakup profesjonalnego monitora LCD.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »