REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać kamerę wideo do firmy – na co zwracać uwagę?

Kamil Rogala
Ogrom rozmaitych funkcji, wielkie przedziały cenowe, różne zastosowania, formaty, złącza i inne, dla wielu osób niezrozumiałe pojęcia potrafią przyprawić o zawrót głowy.
Ogrom rozmaitych funkcji, wielkie przedziały cenowe, różne zastosowania, formaty, złącza i inne, dla wielu osób niezrozumiałe pojęcia potrafią przyprawić o zawrót głowy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli stoimy przed wyborem kamery cyfrowej do firmy, najczęściej nie mamy łatwego zadania. Ogrom rozmaitych funkcji, wielkie przedziały cenowe, różne zastosowania, formaty, złącza i inne, dla wielu osób niezrozumiałe pojęcia potrafią przyprawić o zawrót głowy. Poznajmy więc zasady, jakimi powinniśmy kierować się podczas wyboru kamery cyfrowej.

Format pliku zapisu – co najlepsze?

REKLAMA

Większość obecnie oferowanych kamer z różnych półek cenowych zapisuje wideo na dyskach flash, bądź innego rodzaju przestrzeni dyskowej zamontowanej na pokładzie. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej format AVCHD (Advanced Video Codec High Definition). Największą zaletą tego formatu jest to, że nie gubi on jakości tak jak standardowy MPEG-4, dzięki czemu obraz pozostaje najbliżej swojej pierwotnej ostrości i czystości. Niestety istnieje również druga strona medalu. Aby w pełni wykorzystać ten format podczas kompresji i edycji, potrzebny nam będzie mocny komputer, który będzie w stanie przeprowadzić skomplikowane procesy.

Nasz komputer powinien być wyposażony w co najmniej wielordzeniowy procesor i 4GB RAM pamięci operacyjnej, aby w miarę gładko i bez większych problemów sprostać edycji AVCHD.

Format AVCHD osiągnął już swój szczyt rozwoju, dzięki czemu jest obsługiwany przez większość programów do edycji wideo. Większość kamer zapisujących filmy w tym formacie jest w stanie zapisywać dźwięk i obraz z szybkością 24mb/s. Dzięki temu jakość tak nagranego filmu jest zbliżona do jakości z kaset MiniDV, które wykorzystywane są w kamerach HDV.

Zobacz również: Co zrobić jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekran LCD – na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

W obecnie oferowanych kamerach cyfrowych nieodzownym elementem wyposażenia jest ekran LCD, który pozwala zobaczyć nam, jak będzie wyglądało ujęcie. Na ekranie LCD zobaczymy również to, co zdążyliśmy już nakręcić. Są pewne zasady i zależności, które powinniśmy znać, jeśli decydujemy się na kamerę cyfrową.

Pamiętajmy, że im większy wyświetlacz i o większej rozdzielczości, tym lepiej z punktu widzenia funkcjonalności. Oznacza to, że na takim wyświetlaczu zobaczymy więcej i dokładniej. Z drugiej strony jednak pamiętajmy o tym, że im większy wyświetlacz i jaśniejsze podświetlenie, tym większy apetyt urządzenia na energię, którą pobiera z baterii. Reasumując: im większy wyświetlacz, tym krótszy czas pracy na baterii.

REKLAMA

Wybierając kamerę z ekranem LCD powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, niezwykle ważny aspekt. Niektóre modele nie działają najlepiej jasnym świetle zewnętrznym, czyli środowisku, w którym filmy kręci się dosyć często. Nie kupujemy przecież kamery osobno do kręcenia w pomieszczeniach i do filmowania na zewnątrz. Szczególnie teraz warto zwracać uwagę na ten aspekt, gdyż niektórzy producenci porzucili pomysł dodawania wizjera w większości kamer ogólnego zastosowania, pozostawiając LCD, jako jedyną opcje podglądu tego, co dzieje się po drugiej stronie obiektywu.

Ponadto, niektóre modele kamer z ekranem LCD wyposażona jest w interfejs dotykowy pozwalający na sterowanie ustawieniami kamery. Pomyślmy: sterowanie kamerą z wyświetlacza LCD, który jest nieczytelny w ostrym słońcu = kamera jest kompletnie bezużyteczna na wolnym powietrzu, gdyż nie możemy nią sterować. Zatem jeszcze przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o prezentację wybranego sprzętu. Sprawdzimy jednocześnie obsługę dotykowego ekranu i jego czytelność w jasnym słońcu.

Zobacz również: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Obiektyw – zoom optyczny czy cyfrowy?

Pomijając proste kamery kieszonkowe, każda cyfrowa kamera wideo posiada obiektyw pozwalający na przybliżenie i oddalenie filmowanego obrazu. I w tym momencie również powinniśmy uważać na niektóre, często nieuczciwe zagrywki marketingowe niektórych producentów. Często bowiem zdarza się, że producenci nie podają czy podany w ulotce, na opakowaniu, w reklamie czy na obudowie urządzenia zoom jest optyczny, cyfrowy czy jest to suma optycznego i cyfrowego.

W specyfikacjach technicznych powinien być podany maksymalny zoom optyczny i tylko tym powinniśmy się interesować. Taka wartość daje nam informację jak bardzo możemy przybliżyć obraz dzięki ruchomym częściom obiektywu.

Większość współczesnych kamer cyfrowych powinna mieć przynajmniej dziesięciokrotny zoom optyczny, co powinno być bardziej niż wystarczające do większości zastosowań. Czym zatem jest zoom cyfrowy?

Zoom cyfrowy jest jedynie pewnym trikiem, jaki kamera wykonuje, gdy optyka nie daje już rady. Polega to na tym, że zoom cyfrowy wycina fragment obrazu, następnie go powiększa. Metoda ta prowadzi do bardzo ziarnistego obrazu z wyraźnymi pikselami, czyli generalnie nie najlepiej wyglądającego filmu. W skrajnych przypadkach jakość obrazu spada tak drastycznie, że nie widzimy co kręcimy. Zdarza się, że jakość spada tak znacząco, że nie widać, co się kręci. Uważajmy więc i nie dajmy się złapać na szumne hasła marketingowe, które głoszą o 200 czy 300-krotnym zoomie cyfrowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA