| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Reklama w Internecie > Jak zbadać skuteczność content marketingu? – Poradnik

Jak zbadać skuteczność content marketingu? – Poradnik

Mówiąc wprost – jeśli nie mierzysz wyników osiąganych z przeprowadzanych kampanii, nie zajmujesz się marketingiem. Produkowanie artykułów blogowych i infografik bez wcześniej wyznaczonych celów biznesowych nie ma większego sensu. Twoja praca jako marketera i twórcy treści polega na pokazaniu szefowi uzyskanych dochodów – nie ruchu na stronie, nie linków, tylko twardej gotówki. W tym artykule dowiesz się, jak zacząć efektywnie mierzyć wysiłki związane z marketingiem treści.

Proces mierzenia skuteczności marketingu treści

Zastanówmy się chwilę nad tym, jak można zaplanować właściwy system pomiaru skuteczności marketingu treści:

1: Wyznacz cele biznesowe

Czy pragniesz zdobyć większą liczbę potencjalnych klientów, sprzedać więcej produktów czy może powiększyć bazę mailingową? Dokładne określenie celów biznesowych umożliwi Ci w zaplanowaniu pożądanych wskaźników konwersji.

Zobacz: Nowe prawo konsumentów i obowiązki e - sklepów

Być może odpowiadasz wyłącznie za jeden kanał marketingowy. Wskaźniki odnoszące się do kanałów nie powinny być jednak uważane za cele biznesowe. Dla przykładu, "zwiększenie liczby like'ów na Facebooku" nie jest celem biznesowym. Do tej kategorii można jednak zaliczyć zwiększenie wskaźnika konwersji przy pomocy ruchu pochodzącego z Facebooka.

2: Określ grupę docelową

Do kogo zwracasz się przy pomocy publikowanych treści? W jaki sposób są oni powiązani z tym, co chcesz mierzyć? Jakie odmienne cechy posiadają poszczególne segmenty klientów? Odpowiadając na te pytania, będziesz w stanie ocenić wartość ruchu przychodzącego na Twoją stronę.

Możesz to zrobić za pomocą Google Analytics, tworząc zaawansowane segmenty (https://support.google.com/analytics/answer/3124493?hl=pl) i wykorzystując dane dotyczące demografii oraz zainteresowań użytkowników.

3: Określ najważniejsze kanały marketingowe

Gdzie dystrybuujesz publikowane przez Ciebie treści? Pay Per Click? Media społecznościowe? Email? Reklamy typu display? Marketing natywny? Świetnie! Każdy z kanałów posiada inne atrybuty, które możesz mierzyć.

Zobacz też: Jak rozwinąć firmę w sieci?

4: Określ narzędzia, których będziesz używać

Jeśli masz już wyznaczone cele biznesowe oraz kanały, którymi chcesz docierać do swoich odbiorców, czas na wykorzystanie narzędzi do mierzenia skuteczności swoich działań. Wykorzystaj Google Analytics oraz platformy typu marketing automation, które pozwalają na skuteczną ekspansję treści oraz określenie reakcji internauty na dostarczony content. Przydatne będą również statystyki odnoszące się wyłącznie do konkretnego kanału (np. Facebook Ad Manager).

5: Określ kluczowe czynniki sukcesu

Kombinacja kanałów marketingowych oraz wykorzystywanych przez Ciebie narzędzi zdeterminuje wybór kluczowych czynników sukcesu. Jak w ostateczności ocenisz efektywność wysiłków związanych z marketingiem treści na podstawie wyznaczonych celów i dostępnych danych? W jaki sposób zdefiniujesz konwersję? W ostateczności dojdziesz do kilku kluczowych czynników sukcesu, które mogą wyglądać mniej więcej tak:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »